شعار ماه...
دوست‌یابی اینترنتی و خطرات آن برای نوجوانان و جوانان

دوست‌یابی اینترنتی و خطرات آن برای نوجوانان و جوانان


امروزه اینترنت، گوشی‌های هوشمند و رایانه جزء وسایل جدایی ناپذیر زندگی افراد به خصوص نوجوانان و جوانان شده است و همین باعث شده است که بسیاری از نوجوانان و جوانان در این فضا به دنبال این باشند که با یک نفر ارتباط برقرار کرده و مسائل و درد و دل‌های خود را با آن‌ها مطرح کنند. سایت‌های دوست‌یابی، محیط‌های گفتگوی اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی این روزها بستری برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها را فراهم ساخته است. اما بسیاری از کاربران از این موضوع غافل هستند که این گونه فعالیت‌ها می‌تواند موقعیتی سوء برای انجام انواع کلاهبرداری‌ها، مزاحمت‌ها، هتک حرمت و حیثیت‌ها از طریق فریب و دسترسی به اطلاعات شخصی، خانوادگی و نقض حریم خصوصی‌شان را فراهم سازد.

خطرات سایت‌ها و کانال‌های دوست‌یابی:
* وابستگی عاطفی شدید بین بعضی از جوانان  که ممکن است در نهایت به ازدواج ختم شود. متأسفانه در بسیاری از این موارد چون افراد شناخت کافی از یکدیگر نداشته‌اند و صرفاً در فضای مجازی با هم آشنا شده‌اند به طلاق منجر می‌شود.
* فرار افراد به خصوص دختران از خانه
* سوء ‌استفاده‌های جسمی و جنسی
* دسترسی به اطلاعات شخصی، خانوادگی و نقض حریم خصوصی افراد
*مزاحمت‌های اینترنتی

توصیه‌هایی به نوجوانان و جوانان:
* به یاد داشته باشید، دوستی اینترنتی، روابط و گفتگوها هرگز نمی‌تواند مانند گفتگو با یک شخص واقعی باشد. اگر واقعاً نیاز به صحبت کردن دارید، سعی کنید با دوستان واقعی و یا افراد خانواده‌ی خود صحبت کنید.
* به هیچ وجه با کسانی که در اتاق‌های گفتگو و شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوید، قرار ملاقات حضوری نگذارید.
*در موقع ارتباط‌های اینترنتی هرگز نام واقعی، تاریخ‌ تولد، آدرس خانه یا مدرسه و هرچیزی که ممکن است از آن سوءاستفاده شود، ارسال نکنید.
*به خاطر داشته باشید بسیاری از افراد هویت خود را در فضای مجازی مخفی می‌کنند و قصد دارند با ارتباط طولانی اعتماد شما را جلب کنند، از این رو حرف‌های آن‌ها را هیچ‌وقت باور نکنید.
*در مورد کسانی که اطلاعات شخصی شما را در فضای مجازی می‌پرسند، احتیاط کرده و ارتباط خود را با آن‌ها قطع کنید.

منبع: پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا
 
راه کارهای اساسی برای رهایی از شبکه‌های اجتماعی
راه کارهای اساسی برای رهایی از شبکه‌های اجتماعی


فضای مجازی عبارت است از فضایی که در آن کلیۀ محتواها و روابط (اطلاعات و ارتباطات) برای ارائۀ خدمات به انسان (کاربر) در قالب و ساختارهای متناسب با آن (مثل شبکه‌های اجتماعی و یا سایت) ارائه و یا برقرار می‌شود؛ بنابراین، کلیۀ خدمات، ابزارهای سخت و نرم، محتواها، ارتباطات، قالب‌ها و... دنیای اطلاعات و ارتباطات، شامل فضای مجازی می‌شود. در ذیل به چند مورد از راهکارهای اساسی برای رهایی از شبکه‌های اجتماعی ذیل اشاره می‌گردد.

۱- قبول کنید که شبکه‌های اجتماعی وقت گیر است:
توجه داشته باشید که نخستین گام برای رهایی از این مشکل این است که بپذیرید استفاده بیش از حد از این شبکه‌ها، آسیب‌رسان و تلف کننده وقت است. البته و در صورتی که در استفاده بیش از حد از این شبکه‌ها افراط کرده‌اید و احساس می‌کنید که معتاد این شبکه‌ها شده‌اید، نگران نباشید چراکه با سخت کوشی، نظم و به کار بردن چند اصل، می توانید بر این اعتیاد خود غلبه کنید.

۲- برنامه‌ریزی مناسب و منطقی داشته باشید:
بدون شک اگر بخواهید که یک باره ارتباط خودتان را با شبکه‌های اجتماعی قطع کنید، امکان موفقیت شما بسیار کم خواهد شد؛ بنابراین بهتر است با تدوین یک برنامه ریزی مناسب، تلاش کنید تا روز به روز میزان فعالیت تان در شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهید تا به حد معقول و منطقی برسد.

۳- از همراهی و همدلی خانواده کمک بگیرید:
در طول مدت زمانی که شما برای قطع وابستگی‌تان به فضای مجازی تلاش می‌کنید، همراهی دیگر اعضای خانواده با شما ضروری به نظر می‌رسد. بنابراین از هر فرصتی برای بودن در کنار خانواده استفاده کنید چراکه برای آرامشی که در این فضا به‌دست می‌آورید، هیچ جایگزینی وجود ندارد.

۴-عضویت خود در گروه‌ها را محدود کنید:
نیازی نیست در اکثر شبکه اجتماعی عضو شوید در واقع حتی نیازی نیست در ۲ شبکه اجتماعی که کارایی یکسانی دارند عضو شوید.همین کار، تعداد گروه‌هایی را که در آن‌ها عضو هستید و زمانی را که صرف فعالیت در آن ها می کنید، نصف خواهد کرد.

۵-خودکنترلی‌تان را تقویت کنید:
فقط زمان‌هایی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که کارتان را انجام داده اید یا مشغول استراحت هستید. وقتی کاری دارید که باید انجام شود، زمان خود را صرف به روزکردن پروفایل تان یا عوض کردن عکس‌تان نکنید. این‌گونه علاوه بر این که زمان تان را هدر نمی‌دهید، خودکنترلی هم در شما تقویت می شود.

۶- بررسی کنید که چه چیزهایی را در شبکه‌های اجتماعی از دست می‌هید:
هرچند حضور در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر معایب، مزایایی هم دارد اما توجه داشته باشید که اگرچه با عضویت در این گروه‌ها می‌توانید چیزهایی به‌دست آورید، اما به نظر می‌رسد که چیزهای زیادی را نیز از دست خواهید داد.


۷-بدون هدف عضو گروه‌ها نشوید:
تنها عضو گروه‌هایی بشوید که هدف شان مشخص باشد و اعضای آن نیز شناخته شده باشند. به طور مثال، فعالیت در یک گروه کاری، تحصیلی یا خانوادگی می‌تواند برای شما مفید باشد.

۸- بیکار و بی برنامه نباشید:
بیکار و بی برنامه بودن در زندگی، شما را به استفاده بیشتر از این نرم افزارها ترغیب می کند؛ بنابراین اوقات فراغت خود را به تفریحات دیگر که مورد علاقه‌تان است، اختصاص دهید تا به مرور، فعالیت تان در فضای مجازی کاهش یابد.

۹-نیازی را که برای رفع آن در شبکه‌های اجتماعی هستید کشف کنید:
بررسی کنید که حضور در شبکه‌های اجتماعی چه نیازهایی را در شما برطرف می سازد که این قدر به فعالیت در آن ها علاقه دارید. تلاش کنید تا آن نیازها را کشف و برای تامین آن ها به شیوه ای سالم تر با شریک زندگی تان گفت و گو کنید.

۱۰-محدودیت‌های زمانی تعیین کنید:
برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی، محدودیت زمانی قایل شوید؛ به‌عنوان مثال شما می توانید روزی ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت را به این کار اختصاص بدهید. در ضمن در زمان‌هایی که در کنار همسرتان هستید، تا حدامکان از این نرم افزارها استفاده نکنید.

 
منبع: پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا