عنوان کتاب: نباید که گل ها پرپر شوند

السلام علیک یا زینب کبری (سلام الله علیها)
تمام هستی من خاک پایتان بانو
و جان عالم هستی فدایتان بانو
جـدیــد
حضرت زینب کبری ( سلام الله علیها) الگوی عفت و حجاب
در جلالت شأن بانوی بزرگ اسلام حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) همین بس که امام معصوم حضرت امام سید الساجدین (علیه السلام) درباره¬ی عمه اش فرمود:
تو به حمد خدا عالمی هستی که نیاز به معلم و مفهّم نداشته ای.
این گفتار یک فرد عادی نیست؛ گفتار حجت خداست. یعنی آن بزرگوار، مُلهَم به الهامات الهی بوده و همچون جدّ و پدر و مادر و برادرانش دارای علم لدنّی بوده و هیچگاه اکتساب از بشر ننموده است. البته اکتساب علوم و معارف از جدّ و والدین و برادرانش داشته است؛ امّا نه آن گونه که ما افراد بشر عادی از یکدیگر داریم بلکه نوع دیگری از تعلّم و اکتساب معنوی است که عقل ما قاصر از درک آن است. از همان نوع است که حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود: رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در لحظات آخر عمرش که در بستر افتاده بود، مرا در آغوش خود کشید و هزار باب علم به من آموخت و از هر باب آن هزار باب دیگر به روی من گشوده شد.
                                   نویسنده: سید محمد ضیاء آبادی

عنوان کتاب: سیره و کلام پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم)
 
امشب که گل ستــــاره چیــــدن دارد
در سینـــــه دلـــم شـوق تپیــدن دارد
ای خواب، میا به دیده ی من کامشب
خورشیـــــــد کنـار مــاه دیـــــدن دارد

دوستی هر قدر مستحکم تر و پایدارتر باشد و مودت و دوستی بین دوستان بیشتر باشد، منزلتشان در نزد خداوند برتر و بالاتر است؛ چنان که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است:
آیا شما را خبر ندهم به شبیه ترین شما از حیث اخلاق به من؟ عرض کردند: آری ای پیامبر خدا، ایشان فرمود: « در آن که خلقش نیکوتر، بردباری اش بیشتر، به خویشاوندانش نیکوکارتر، دوشتی اش نسبت به برادرانش به خاطر خدا زیادتر
، بر حق شکیباتر، بر خشم خود چیره تر، در عفو نیکوتر و در انصاف دادن هر چند به زیان خویش شدیدتر باشد. »...
مولف: عباس چراغ چشم

عنوان کتاب: یادت باشد
 
جــدیــد
برایش صبحانه آماده کردم، برگشت رو به من گفت: «آخرین صبحانه را با من نمی خوری؟!» خیلی دلم گرفت، گفتم: «چرا این طوری میگی، مگه اولین باره میری مأموریت؟!»
موقع رفتن به من گفت: «فرزانه سوریه که میرم بهت زنگ بزنم، بقیه هم هستن، چطوری بگم دوستت دارم؟ بقیه که می شون من از خجالت آب میشم بگم دوستت دارم.»
به حمید گفتم: «پشت گوشی بگو یادت باشد! من منظورت رو می فهمم»، قرار گذاشتیم به جای دوستت دارم پشت گوشی بگوید یادت باشه!
خوشش آمده بود، پله ها را می رفت پایین بلند می گفت: «فرزانه یادت باشه!»،
من هم لبخند می زدم می گفتم: «یادم هست!».

 
نویسنده: محمدرسول ملاحسنی

عنوان کتاب: مادر

جـــدیــــد
فصل هشتم
کدبانوی کوچولو
دَمدَمه های صبح بود. خورشید هنوز طلوع نکرده بود. مادر از خانه بیرون رفته بود. رفته بود که هیزم به ایستگاه راه آهن ببرد. وقتی که سپیده ی سحری از پشت پنجره ها توی خانه سرک می کشید، پدر بزرگ گروشا را بیدار کرد: «بلند شو، خانم کوچولوی خانه! وقت روشن کردن اجاق رسیده است. امروز به مدرسه نرو، چون کسی نیست که به کارهای خانه برسد.»
گروشا از زور خستگی نمی توانست چشمهایش را باز کند و سرش را از روی بالش بردارد. پدر بزرگ هم او را راحت نمی گذاشت: «بلند شو، خوراک گاو را بده. مرغها هم جلو در منتظر دانه هستند. بلند شو و بقیه را هم برای کمک به خودت بیدار کن. وقت ندارم که زیاد با شما سر و کلّه بزنم. توی انبار منتظرم هستند.» ...
نویسنده: لیوباورونکوا
مترجم: فاطمه زهروی

عنوان کتاب: آنچه دختران باهوش باید بدانند
 
پدر و مادرها نمی توانند جلوی این احساس خود را که دوست دارند بچه هایشان بهترین باشند، بگیرند و به همین دلیل آنها را هل می دهند. آنها ممکن است به این دلیل روی نمرات شما متمرکز می شوند که واقعاٌ دلشان می خواهد مطمئن شوند که شما دارید نهایت سعی خودتان را می کنید.
اغلب پدر و مادرها این را می دانند که نمی شود در هر چیزی بهترین بود. با آنها صحبت کنید وبا همدیگر موضوعاتی را که دوست دارید در آنها بدرخشید، انتخاب کنید. اگر آنها مطمئن شوند که شما تمام تلاش خود را می کنید، نمرات شما را هم بهتر خواهند پذیرفت.
               نویسنده: ایمی لینچ
                مترجم: روژین شاملو

عنوان کتاب: جیب عجیب
 
بنیاد کودکان بی سرپرست خارج از کشور، یک کارتن اسکناس به عنوان هدیه دریافت کرده است. قرار است با این پول مدرسه ای در (بارنیودا) ساخته شود اهدا کننده مایل است ناشناس بماند. دریافت کنندگان پول گمان می کنند او مردی مسن و اسرار آمیز است، اما این طور نیست، اهدا کننده یک پسر بچه است. این پول ها از کجای آیند و عاقبت کار چه می شود؟
ادامه داستان...
به کتابخانه مراجعه شود...
مولف: ماکس لوندگان

عنوان کتاب: غربت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

این گلبون نرگس زکدامین چمن است
کز نـور جمـــال ماه هر انجمــن است
سـرتاسـر کائنـات در نـــور و ســـــرور
از یُمن قـدوم حجت بن الحسن است

 
ترک گناه و لهو و لعب (از مقدّمات مهمّ ارتباط با امام عصر)
یکی از عوامل فاصله گرفتن از فرهنگ  انتظار، غفلت از یاد امام(علیه السلام)، و فریفته ی دنیا شدن و پرداختن به لغویات می باشد. مثل همنشینی های مجالس لهو و لعب، برخی عروسی ها، سرگرمی ها، بازی های شیطانی و حرام، شنیدن و دیدن صحنه های حرام و یا لغو، چه با دیدن تلویزیون، ماهواره و... که یقیناً باعث آلودگی و سخت شدن قلب و مانع از جذب انوار قدسی می شود و چه قدر در قرآن و روایات به  این موضوع تذکر فرموده اند که: «مومنان کسانی هستند که از لهو و لعب دوری می کنند.» (سوره مومنون؛ آیه 3)
مولف: علی تقی پور

عنوان کتاب: گریز از گناه

روزهایتان همیشه عید باشد.
لحظه به لحظه برایتان عید باشد.
کتابخانه دبیرستان هاجر

11. عید آدمی در دوری از گناه
عید، روز پاکی، روز شادمانی و روز به بارنشستن تلاش باغبان است. حاجی ها وقتی موفق می شوند به عرفان حقّ برسند و از شعور معرفت سیراب گردند و تمام آرزوهای غیر خدایی را در منایب زندگی از خود دور سازند و فکر خود را با تراشیدن مظاهر دنیایی نورانی گردانند و با ذبح نفس، به جنگ شیطان بروند، آن روز را عید می گیرند؛ چنان که روزه دار ماه مبارک رمضان پس از یک ماه مبارزه با مظاهر شیطان و نفس و رسیدن به نورانیتِ تقوا و معنویت و بیرون آمدن از پوسته ی گناه و رذائل اخلاقی گویا تولدی دوباره یافته است و جشن تولد برپا می کند و عید فطر را گرامی می دارد و نمازگزاران که از شبانه روز به عارج حقّ می روند و روح خود را با صیقل نماز از زنگار گناه پاک می کنند در پایان هفته و اقامه ی نماز جمعه، روز جمعه را عید می دارند.
هر گاه انسان بتواند بر نفس خود پیروز شود و کمرِ نفسِ سرکش و شیطانِ اغواگر را به زمین بزند آن روز برای او عید و لحظه ی شادمانی است؛ از این رو امیرمؤمنان(علیه السلام) فرمودند: هر روز که در آن گناه نشود، عید است. (نهج البلاغه، حکمت 428)
هنوز هم افراد غفلت زده ای هستند که در روزهای عید به نام شادی، به هر گناهی دست می زنند و عید خود را عزا می کنند و با گناه روسیاهی خود را رقم می زنند.
مولف: عباس رحیمی
 

 
عنوان کتاب: نقش دوستان در سرنوشت انسان
 
دختر خوبم در کنار کتب داستان و زمان گاهی کتابی هم برای چگونه خوب بودن و چگونه دوست انتخاب کردن را مطالعه کن.
دوستی ها برای خدا
مسئله دیگری که در باب دوستی مطرح است وبه دوستی ها ارزش می دهد، این است که دوستی ها برای خدا باشد، یکدیگر را برای خدای دوست بداریم، در دوستی ها قصد و هدفی غیر از خدا در کار نباشد، اگر دوستی ها برای خدا باشد، علاوه بر بهره هایی که انسان از این دوستی می برد، مشمول اجر و ثواب و پاداش الهی نیز می شود و در حقیقت این نوع دوستی، رنگ عبادت به خود می گیرد، زیرا هر کاری که انسان برای خدا انجام دهد، و نیت و قصدش خدا باشد، خداوند به او پاداش می دهد.
رسول خدا فرمود: «خداوند تبارک و تعالی می فرماید: محبت من سزاوار کسانی است که به خاطر من یکدیگر را دیدار می کنند محبت من سزاوار کسانی است که به خاطر من یکدیگر را یاری می دهند. محبت من سزاوار کسانی است که به خاطر من یکدیگر را دوست می دارند. محبت من سزاوار کسانی است که به خاطر من به یکدیگر بذل و بخشش می کنند.»
همانگونه که در همه ی امور باید خدا محوری حاکم باشد و کارها برای خدا انجام شود، در دوستی ها و رفاقت ها، رفت و آمد ها و نشست و برخاست ها نیز باید خدا محوری ملاک باشد. افرادی برای خدا به هم علاقه مند باشند، رفت و آمد کنند، به یکدیگر کمک کنند و... نه اینکه همه چیز غیر از خداوند مطرح باشد.
رسول خدا فرمود: «روز قیامت برای گروهی از مردم تخت هایی در اطراف عرش نهاده می شود، چهره ی این گروه مثل ماه شب چهارده می درخشد، هنگامی که مردم در هراس و ناله اند، آنان ترس و هراسی ندارند، هنگامی که مردم در خوف و وحشتند، اینان خوفی ندارند، اینان اولیاء خدا هستند که نه ترسی دارند و نه حزن و اندوهی!
گفتند: یا رسول الله اینان چه کسانی هستند؟ فرمود: کسانی که برای خدا و  در راه خدا رفاقت و دوستی می کنند.»
مولف: علی اکبر صمدی


 
عنوان کتاب: قطره از دریا نشانی می دهد

به مناسبت میلاد با سعادت بانوی دو عالم حضرت زهرا معرفی می گردد:
بخشی از کتاب: برترین بانوی عالم
این ولادت بزرگ، یکی از بزرگترین عیدهای اسلامی است؛ چون فاطمه زهرا(علیها السلام) یک شخصیت برجسته و بزرگ و طراز اول اسلامی است، در حقیقت یک شخصیت طراز اول در طول تاریخ بشر است. همچنان که از قول نبی اکرم علیه و علی آله الصلاه و السلام گفته شده است که به فاطمه زهرا فرمودند: «اما ترضی عن تکونی سیده نساء العالمین»؛ تو سیده و بانوی همه ی زنان جهان در طول تاریخ هستی. خود فاطمه ی زهرا(سلام الله علیها) سوال می کند: «فکیف مریم»؛ چگونه مریم سیده ی نساء است، که در قرآن هم تصریح شده است؟ حضرت می فرمایند مریم سیده ی زنان زمان خود بود و تو سیده ی زنان همه تاریخ هستی.
اگر شخصیت فاطمه ی زهرا(سلام الله علیها) برای ذهن های ساده و چشم های نزدیک بین ما آشکار می شد، ما هم تصدیق می کردیم که فاطمه زهرا(سلام الله علیها) سرور همه زنان عالم است؛ بانویی که در سنین کم و در عمر کوتاه، به مقامات معنوی و علمی و معرفتی و به مرتبه ای برسد که برابر مرتبه ی انبیا و اولیاست. در واقع فاطمه ی زهرا فجر درخشانی است که از گریبان او، خورشید امامت و ولایت و نبوت درخشیده است؛ آسمان بلند و رفیعی است که در آغوش آن، ستاره های فروزان ولایت قرار گرفته است. همه ی ائمه(علیهم السلام) برای مادر بزرگوار خود تکریم و تجلیلی قائل بودند که برای کمتر کسی این همه احترام و تجلیل را از آن بزرگواران می شود دید.
بنابراین، این یک عید اسلامی و یک عید بشری است و بخصوص برای مردم ما نکته ی اساسی تری دارد و آن این که زنان کشور ما، با آشنایی با زندگی فاطمه ی زهرا(سلام الله علیها) و معرفت و مبارزات و سخنان حکمت آمیز آن بزرگوار، راهی را در مقابل خود ترسیم کرده اند، از آن راه حرکت کرده اند و بیشتر هم بایستی پیش بروند. لذا من امروز صحیتی که در این مجمع عظیم شما بانوان گرامی می خواهم عرض کنم، درباره ی مسائل بانوان و مسأله ی زن در کشور ما و در زمان ما و در منطقه اسلام است...
                    مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا
                     حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

 
عنوان کتاب: عارفانه
 

رفتار و عملکرد احمد با بقیه فرق چندانی نداشت. یک زندگی ساده و عادی مثل همه داشت. در داخل جمع همیشه مثل بقیه افراد بود. با آن ها می خندید، حرف می زد و...
احمد هیچ گاه خودش را برتر از بقیه نمی دانست. در حالی که همه می دانستیم که او از بقیه به مراتب بالاتر است.
از همان دوران راهنمایی که درگیر مسائل انقلاب شدیم احساس کردم که از احمد خیلی فاطمه گرفته ام!
احساس می کردم که احمد خداوند را به گونه ای دیگر می شناسد و به گونه ای دیگر بندگی می کند!
ما نماز می خواندیم تا رفع تکلیف کرده باشیم، اما دقیقاً می دیدم که احمد از نماز خواندن و مناجات با خدا لذت می برد.
شاید لذت بردن از نماز برای یک انسان عالم و عارف، طبیعی باشد اما برای یک پسر بچه ی دوازده ساله عجیب بود. من سعی می کردم که بیشتر با او باشم تا ببینم چه می کند.
اما او روش خیلی عادی بود. مثل بقیه ی افراد می گفت و می خندید. من فقط می دیدم، وقتی کسی راه را اشتباه می رفت خیلی آهسته و مخفیانه به او تذکر می داد. او امر به معروف و نهی از منکر را ترک نمی کرد.
فقط زمانی برافروخته می شد که می دید کسی در جمع غیبت می کند و پشت سردیگران حرف می زند. در این شرایط دیگر ملاحظه ی بزرگی و کوچکی را نمی کرد. با قاطعیت از شخص غیبت کننده می خواست که ادامه ندهد.
من در آن دوران نزدیک ترین دوست احمد بودم. ما رازدار هم بودیم. یک روز به او گفتم: احمد، من و تو از بچگی همیشه با هم بودیم. اما یه سوالی ازت دارم!
من نمی دونم  چرا توی این چند سال اخیر، شما در معنویات رشد کردی اما...
لبخندی زد و می خواست بحث را عوض کند. اما من دوباره سوالم راتکرار کردم و گفتم: حتماً یه علتی داره، باید برام بگی؟
بعد از کلی اصرار سرش را بالا آورد و گفت: طاقتش رو داری!؟
با تعجب گفتم: طاقت چی رو!؟
گفت: بشین تا بهت بگم.
نفش عمیقی کشید و گفت: یه روز با رفقای محل و بچه های مسجد رفته بودیم دماوند. شما توی او سفر نبودی.
همه ی رفقا مشغول بازی و سرگرمی بودند. یکی از بزرگ ترها گفت:
احمد آقا بروی این کتری رو آب کن و بیار تا چای درست کنیم.
بعد جایی رو نشان داد و گفت: اونجا رودخانه است. برو از اونجا آب بیار. من هم راه افتادم. راه زیاد بود. کم کم صدای آب به گوش رسید.
نسیم خنکی از سمت آب به سمت من آمد. از لا به لای درخت ها و بوته ها به رودخانه نزدیک شدم.
تا چشمم به رودخانه افتاد یک دفعه سرم را انداختم پایین و همان جا نشستم!
بدنم شروع کرد به لرزیدن. نمی دانستم چه کار کنم!
همان جا پشت درخت مخفی شدم. کسی آن اطراف من را نمی دید. درخت ها و بوته ها مانع خوبی برای من بود.
من با چشمانی گرد شده از تعجب منتظر ادامه ی ماجرای احمد بودم. چرا این قدر ترسیده بود؟!
احمد ادامه داد: من می توانستم به راحتی گناه بزرگی انجام دهم. در پشت آن درخت و در کنار رودخانه چندین دختر جوان مشغول شنا کردن بودند.
من همان جا خدا را صدا زدم و گفتم: خدایا کمکم کن. خدایا الان شیطان به شدت من را وسوسه می کند که من نگاه کنم. هیچ کس هم متوجه نمی شود. اما خدایا من به خاطر تو از این گناه می گذرم.
کتری خالی را برداشتم و سریع از آنجا دور شدم. بعد هم از جایی دیگر آب تهیه کردم و رفتم پیش بچه ها. هنوز دوستان مسجدی مشغول بازی بودند.
برای همین من مشغول درست کردن آتش شدم. چوب ها را جمع کردم و به سختی آتش را آماده کردم. خیلی دود توی چشم رفت. اشک همین طور از چشمانم جاری بود.
یادم افتاد که حاج آقا گفته بود: هر کس برای خدا گریه کند خداوند او را خیلی دوست خواهد داشت.
همین طور که داشتم اشک می ریختم گفتم: از این به بعد برای خدا گریه می کنم.
حالم خیلی منقلب بود. از آن امتحان سختی که در کنار رودخانه برایم پیش آمده بود هنوز دگرگون بودم.
همین طور که اشک می ریختم و با خدا مناجات می کردم خیلی با توجه گفتم: یا الله یا الله...
به محض تکرار این عبارت یک باره صدایی شنیدم که از همه طرف شنیده می شد. ناخودآگاه از جا بلند شدم و با حیرت به اطراف نگاه کردم.
صدا از همه سنگریزه های بیابان شنیده می شد. از همه ی درخت ها و کوه و سنگ ها صدا می آمد!!
همه می گفتند: سبوحٌ قدّوس ربنا و رب الملائکه و الروح
(پاک و مطهر است پروردگار ما و پروردگار ملائکه و روح).
وقتی این صدا را شنیدم ناباورانه به اطراف خیره شدم. از ادامه ی بازی بچه ها فهمیدم که آن ها چیزی نشینده اند!
من در آن غروب، با بدنی که از وحشت می لرزید به اطراف می رفتم. من از همه ی ذرات عالم این صدا را می شنیدم!
احمد بعد از آن کمی سکوت کرد. بعد با صدایی آرام ادامه داد: از آن موقع کم کم درهایی از عالم بالا به روی من باز شد!
احمد این را گفت و از جا بلند شد تا برود. بعد برگشت و گفت: محسن، این ها را برای تعریف از خودم نگفتم. گفتم تا بدانی انسانی که گناه را ترک کند چه مقامی پیش خدا دارد.
بعد گفت: تا من زنده ام برای کسی از این ماجرا حرفی نزن!
                                        مولف: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی
 
معرفی کتاب: فهیمه

هر انسانی داستانی دارد. فرشی در حال بافته شدن با نقشه ای منحصر به فرد و رنگ آمیز خاص. که هر کدام محلی برای دیده شدن دارد و زمانی برای ظهور تا مخاطبش را فرابخواند و در چشمش جلوه گری کند و هر داستانی هم برای مخاطب خاصش روایت می شود تا در کنج دلش به یادگار آرام بگیرد.
شما را دعوت می کنیم به تماشای نقش های رنگارنگ قصه عزیزانی که زندگیشان سراسر از گره های رنگین تماشایی و خواندنی است.
دوست عزیز شما را دعوت به کتابخانه می کنم.
                                                  مولف: نفیسه ثبات
 

 
عنوان کتاب: زندگانی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام صادق(علیه السلام)

زندگانی حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در این کتاب آمده است. روزی یک مرد عرب نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و با تندی لباس حضرت را کشید به اندازه ای که جای کشیدگی بر گردن حضرت ماند و بعد هم گفت: زود باش از مال خود چیزی به من بده.
حضرت بدون آنکه کوچکترین ناراحتی از خود نشان دهد خندید و از روی محبت چیزی به او داد و همان وقت این آیه آمد که ای پیامبر، تو دارای اخلاق بزرگوارانه و کریمی هستی.
به شما دوست عزیزم پیشنهاد می شود در کنار کتب دیگر این کتاب را نیز مطالعه کنی.
                            مولف: منصور کریمیان
 
عنوان کتاب: پروانه های جوانی

پروانه های جوانی: گزیده بیانات و رهنمودهای امام خامنه ای (مدظله العالی) درباره جوانان
در قسمتی از این کتاب آمده است:
جوان ها باید به علم بپردازند. بارها گفته ام، بازهم تکرار می کنم اقتدار حقیقی یک ملت درگرو علم است. علم است که بقیه منابع و مایه های اقتدار را به کشور ارزانی می دارد. از علم غفلت نکنید؛ چه دانش آموزاتان، چه دانشجوتان، در هر رتبه ای که هستید. مسئله علم مسئله تحقیق، مسئله مهمی است در کنار انگیزه دینی.
دوست عزیز این کتاب ارزشمند را به شما پیشنهاد می کنم.
                                    گردآورنده کتاب: علی شیرازی

عنوان کتاب: تغذیه در ورزش
 
جـدیـد
دراین کتاب امده است کمبود ویتامین ها در رژیم غذایی عوارضی را مخصوصاً برای ورزشکاران وکسانی که کارهای عملی سخت دارند موجب می شود. کمبود ویتامین های گروه B عوارضی را از قبیل خستگی زودرس، بی حوصلگی ودردهای ماهیچه ای ـ مفصلی، بی اشتهایی و یبوست پس ازگذشت یک هفته ایجاد نموده اند.
همچنین در این کتاب امده است ورزشکاری که مقدار زیادی آب را به علت تعریق از دست می دهد (2الی3/5کیلوگرم) وضعیت مشابهی را ایجاد می کند. تعریق نه تنها باعث دفع آب بدن، بلکه باعث ایجاد بر هم خوردگی تعادل الکترولیتی می شود.
به ورزشکاران عزیز مدرسه توصیه می شود با مراجعه به کتابخانه مدرسه از مطالب این کتاب استفاده نمایید.
                                                    مولف: دکتر رضا علیجانیان

عنوان کتاب: بیا کتاب بخوانیم
 
چه می خوانی؟
اینکه بعضی می گویند: « هر کتابی به یک بار خواندن می ارزد. » حداقل در شرایط امروزی، حرف درستی نیست.
مثل آنکه بگویند: هر خوارکی، به یک بار خوردنش می ارزد...
با خوراکهای مسموم و فاسد چه می کنید؟
یا آنچه که برای وضع جسمی خاص شما خوب نیست و با مزاجتان ناسازگار است چه؟ کمبود وقت هم مسأله دیگر است.
در این که کتاب « غذای روح » است حرفی نیست.
امّا... همانطور که برخی از غذاهای لذیذ و خوراکی ها و شیرینی های دلچسب، برای سلامتی زیانبار است، « تغذیه روحی » هم همین حالت را دارد.گر چه بعضی کتابها گیرا و جذاست است و خواننده را تا آخر، با خودش همراه می برد، مثل خیلی از رمان های عشقی و جنایی و داستان های پلیسی، ولی هر چه که جذاب بود نباید جذبش شد! گاهی برای یک « دام » و « فریب » هم پوشش های گیرا و پر جاذبه قرار می دهند.
باور کنید بعضی از این نوع کتابها هم که رویش نوشته « شاهکار » برای جلب مشتری است. اگر آنطور ننویسند یا یک کتاب بُخل را « پر فروش ترین کتاب سال » معرفی نکند، که ساده لوحان برای خریدن و خواندن آن پول نمی دهند!گاهی هم ممکن است دوستت که کتاب را خوانده بگوید: عالی است، قشنگ است و...
خودت چه برداشت می کنی؟ قضاوت دوستی برای خودش خوب است. او که به جای تو نمی اندیشد! تو که نباید این قدر « دهن بین » باشی و دهانت زود آب بیفتد و هوس کنی! آنچه می خوانی، تبدیل به فکر و ایده و باور می شود و در شکل شخصیت تو تأثیر می گذارد.
بدتر از همه اینکه بعضی، کتاب را از عکس و طرح روی جلد، می پسندند و انتخاب می کنند. راستی... آیا چلوکباب، می تواند معیاری برای « محتوا » باشد؟ « ظاهربینی » هم حدی دارد!
درست است که خیلی از جوانها، سراغ کتابهای عشقی و جنایی می روند، تا عطش خاص این دوره را بنشانند اما نیازهای تو که تنها این ها نیست؛
« دانستنی ها » ی بسیاری است که بیرون از اینگونه نوشته حالت اوقات فراغت را باید پر کرد، ولی با چه؟
شکم را هم باید سیر کرد، اما با چه؟ تو که حاضر نیستی هر خوراکی را تنها به خاطر اینکه سیرت می کند بخوری، چرا در غذای روح و فکر این اندازه سهل انگاری و سادگی؟
از توکه می فهمی، انتظار دیگری است...

 
                                                       مولف: جواد محدثی

عنوان کتاب: نخل

برگ های زرد شده ی انجیر و زرد آلو و هلو و صنوبر زمین را می پوشاند. مراد و خاله اش جاروشان می کردند، و می ریختند تو تور، دو طرف تور را می گرفتند و می بردند توی انبار یا گوشه ی کاهدان تل انبار می کردند، برای زمستان گاو و گوسفند.
گاه انجیر یا هلویی نیم خشک قاتی برگ های زرد بود که مراد برش می داشت و می خورد. مدرسه آبادی باز شده بود. بچه ها از کوچه ها، کتاب و دفتر به دست می گذشتند. دنبال هم می دویدند، هیاهو و جر و بحث می کردند. بیشترشان شلوار و پیراهن نو و کفش های لاستیکی داشتند. کیسه و خورجین پیله ورها پر از گل ختمی و گردو و مویز و برگه هلو و زرد آلو بود.
ادامه داستان را به تو دوست عزیز پیشنهاد می کنم به کتابخانه مدرسه مراجعه کرده و این کتاب را مطالعه کن.
                       تألیف: هوشنگ مرادی کرمانی

عنوان کتاب: استاد عشق
 
استاد عشق؛
نگاهی به زندگی و تلاش های پروفسور سید محمود حسابی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران.

به دوستان و دانش آموزان پیشنهاد می شود این کتاب را مطالعه فرمایند.

در این کتاب با زندگی پروفسور محمود حسابی و طول تحصیل و سختی های ایشان در طول زندگی که داشتن مواجه می شویم.
سید محمود حسابی از پدر و مادری تفرشی در تهران زاده شدند پس از سپری نمودن چهار سال از دوران کودکی در تهران به همراه خانواده عازم شامات گردیدند. در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت با تنگدستی و مرارت های دور از وطن، در مدرسه ی کشیش های فرانسوی آغاز کردند.
در این کتاب با سختیها و مشقت هایی که استاد با مادر و برادرش در خارج از ایران زندگی کردند و به تحصیل خود ادامه دادند، آشنا می شویم.
                                                                                         مولف: ایرج حسابی

عنوان کتاب: تاریخ پهلوی (روزگار با ما چه کرد؟)
 
در این کتاب ده ها خاطره جالب و خواندنی از زبان و قلم دوستان و نزدیکان شاه گردآوری شده است که روشن ترین تصویر ممکن از روزهای پایانی عمر شاه در غربت است روزهایی که برای ما عبرت بزرگ تاریخی است.
در گوشه ای از این کتاب به نقل از فریده دیبا در خاطره خود می گوید:
موقعی که در یک فرودگاه ناشناس در (فورت«دریل») فرود آمدیم هیچ کس را منتظر خود نیافتیم! در فرودگاه فقط یک کارشناس آمریکایی از اداره بازرسی مواد کشاورزی آمریکا منتظرمان بود که همه وسایل ما را بازرسی کرد تا مطمئن شود از مکزیک گل و گیاه و یا تخم سبزیجات و میوه همراه خود نیاورده  ایم. محمدرضا در آن حال نزار و رنگ پریده که تب شدید هم آزارش می داد گفت: ببینید روزگار با ما چه کرد؟ در همین خاک آمریکا (ترومن، جان ـ اف ـ کندی و کارتر) به استقبال من می آمدند و فرش قرمز جلوی پایم پهن می کردند! این یک عمر نوکری و وابستگی به آمریکا بود.
                                                     مولف: انتشارات مدرسه

عنوان کتاب: داستان های کهن ایران

آورده اند که در زمان های قدیم مرد دهقان متدینی در شهری زندگی می کرد. روزی به سهم مهمان نوازی، جماعتی را برای مهمانی به خانه اش دعوت کرد. مرد دهقان برای این مهمانی تدارک بسیاری دید و انوع و اقسام میوه ها و خوردنی ها را تهیه کرد. او به کنیزش مقداری پول داد تا به بازار برود و شیر بخرد تا برای مهمانانانش شیر برنج درست کند. کنیز طبق دستور اربابش ظرفی از خانه برداشت و به بازار رفت و مقداری شیر خرید او وقتی که شیر را از شیر فروش گرفت در ظرف را نَبَست و همین طور آن را به خانه آورد. از قضا در همان لحظه لک لکی ماری را به دهان گرفته بود و در هوا بالای سر کنیزک در حال حرکت بود که چند قطره از زهر سمی دهان مار در ظرف شیر ریخت و هیچ کس از آن اطلاع نداشت!
کنیزک خوشحال و خندان و بی خبر از همه چیز به خانه آمد و شیر را به آشپزخانه برد و با آن شیربرنج پخت. وقتی مهمانان آمدند از انواع میوه ها خوردند و شیر برنج را هم کنار بقیه ی غذاها خوردند شیر برنج آن قدر سمی بود که مهمانان به محض آن که لقمه ای از آن خوردن جان به جان تسلیم کردند و بی آن که گناهی داشته باشند سر سفره ی غذای دهقان جان دادند.
سؤالی که برای خیلی ها مطرح شده این است که در این کار مجرم چه کسی است؟؟؟!!!
ادامه داستان...
                                                                   مولف: رحمت الله رضائی

عنوان کتاب: مهارت های درس خواندن

برخی از معلم ها عادت دارند با مطرح کردن پرسش هایی در کلاس، دانش آموزان را به اندیشیدن و تمرکز کردن بر موضوع درس تشویق کنند. شما می توانید برای چنین موقعیت هایی خودتان را، از پیش، آماده نمایید به این صورت که، پیش از آغاز کلاس، یادداشت ها و متن درس جلسه ی گذشته و چند صفحه ای از درس آینده را بخوانید و وانمود کنید معلم هستید و می خواهید از دانش آموزان تان آزمونی روزانه بگیرید. سپس پرسش هایی که درباره ی موضوع درس به ذهن تان می رسد را یادداشت کنید و پاسخ آنها را بدهید. برای این کار لازم است که تمامی درس را بخوانید.
                                                                                      نویسنده: ماندانا سلحشوری


* به شما دانش آموز عزیز پیشنهاد می شود، برای آمادگی هر چه بیشتر در امتحانات از این کتاب استفاده نمایید.
 
عنوان کتاب: وصیت یاران
 
معرفی کتاب به مناسبت هفته بسیج
در این کتاب با گوشه ای از وصیت نامه ی شهید علی رضا سادات شریف آشنا می شویم.
خدایا تو گواه باش که من رفتم به جبهه ای که ادامه ی راه جدّم امام حسین(علیه السلام) می باشد تا اگر در آن زمان نبودم که یاری دهم امام معصوم و سالار شهیدان(علیه السلام) را اکنون حسین زمانم امام خمینی را لبیک گویم و اطاعت از خدا و امام و ولایت فصیح را که همان ولایت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) است به انجام برسانم می دانیم که هیچ برگی بی اذن خدا بر زمین نمی افتد و بهتر بگویم جوانه هم نمی زند. پس اگر چه در پیش خانواده باشیم یا نباشیم عمر ما کم یا زیاد نخواهد شد.
                                                 به کوشش: محمد عامری

عنوان کتاب: خانواده زیر پل

این کتاب داستان افراد بی خانمان است که در زیر پل زندگی می کنند. پس از آشنایی این خانواده با پیر مردی به نام آرمان ماجراهایی عاطفی مسیر زندگی شان را تغییر می دهد.
... در این کتاب می خوانیم آرمان پس از دیدن ازن خانواده خود را چطور ملزم به آن می داند که به این خانواده کمک نماید... . زیر لب دعا می کند خدایا من دعا کردن را فراموش کرده ام و فقط بلدم گدایی کنم و حالا هم به تو التماس می کنم که برای این خانواده بی خانمان پناه گاهی پیدا کن.                                                                                            مولف: ناتالی سوریچ کارلسون

 
عنوان کتاب: مجموعه کتاب های نوجوان افسانه های دلپذیر
 
افسانه های دلپذیر مجموعه ای از داستان های اندرسن، شاعر و نویسنده بزرگ دانمارکی، است که در قرن نوزدهم میلادی می زیست. داستان های او در سراسر جهان به دلپذیری و شیرینی معروف است و کودکان جهان آنها را با شوق و رغبت تمام می خوانند و از معانی لطیف و دلکش آن ها لذت می برند.
این نویسنده، که در خانواده ای تنگدست به دنیا آمده و روزگاری کودکی و جوانی را در نهایت پریشانی گذرانده است، در داستان های خود اغلب زندگی کودکان و نوجوانان را توصیف می کند.
                                                 مولف: هانس کریستان
                                                   مترجم: اردشیر نیکپور

 
عنوان کتاب: مثل شاخه های گیلاس

« مثل شاخه های گیلاس» مجموعه ای از تذکرات و مضامین است که با زبان تمثیل و برای مخاطب پر مشغله امروزی بازگو شده است. استفاده از آیات نورانی قرآن کریم و اشعار حافظ، سعدی و مولوی بر جذابیت این کتاب افزوده است. برخی از متن های نویسنده ی خوش ذوق و شناخته شده ی این کتاب، از طریق صدا و سیما و مطبوعات به مخاطبان رسیده و بسیار دیگر برای اولین بار است که منتشر می شود.                                                             
                                                 مولف: محمد رضا رنج بر
 
عنوان کتاب: روانشناسی

همه چیز با تو آغاز می شود.
نویسنده این کتاب چگونگی نا امیدی و ناموفق ماندن انسان ها را بیان کرده در این کتاب می خوانیم هر چه موانع بزرگ تر باشند تعداد بازندگان هم به همان نسبت بیشتر خواهد بود که این هم باعث می شود موفقیت برندگان بزرگ تر جلوه کند همچنین این کتاب با این هدف نوشته شده که شما را موفق زیستن دعوت کنند وقتش است که تصمیمی بگیرید می خواهید از این به بعد به عنوان یک فرد موفق زندگی کنید یا مانند گذشته ادامه خواهید داد. این لحظه می تواند لحظه تولد شما بستگی دارد!
                                                                                    نویسنده: مومین سکمان

 
عنوان کتاب: قصص قرآن

در این کتاب با زندگی پیامبران آشنا خواهیم شد.
از داستان حضرت یوسف؛ 1. توکل به خدا سختی ها را در چشم انسان آسان می کند و انسان قادر به حلّ آنها می شود و شرایط لغزش از بین می رود. 2. در مقابل هواهای نفسانی و وسوسه ها پناه به خدا، بزرگ ترین پناهگاه است.
                                                                                    نویسنده: خدیجه لطفی
 
عنوان کتاب: درّ و صدف

نویسنده در این کتاب به مباحث دینی، اجتماعی، سیاسی و حجاب پرداخته است.
همانطور که اختلاط بی حد و حصر زن و مرد، سست کننده اساس خانواده می باشد، حجاب نقش مؤثری در تحکیم پایه های خانواده دارد. زیرا با رعایت حجاب هیچ عامل تحریک کننده ای در بیرون منزل وجود ندارد. همین نبودن عامل تحریک در خارج از منزل از چند جهت در تحکیم خانواده و جلوگیری از بروز تشنجات و آشفتگی در آن جلوگیری می کند.
                                                                                    نویسنده: محمدشجاعی

 
عنوان کتاب: سلام بر ابراهیم

این کتاب آشنایی با فرمانده دفاع مقدس است.
از جبهه برمی گشتم. وقتی رسیدم میدان خراسان دیگر هیچ پولی همراهم نبود. به سمت خانه در حرکت بودم. اما مشغول فکر؛ الان برسم خانه همسرم و بچه هایم از من پول می خواهند. تازه اجاره خانه را چه کنم؟! به چه کسی رو بیندازم. خواستم بروم خانه برادرم، اما او هم وضع خوبی نداشت. سر چهارراه عارف ایستاده بودم. با خودم گفتم: فقط باید خدا کمک کند. من اصلاً نمی دانم چه کنم! در همین فکر بودم که ابراهیم را دیدم و گفت حقوق گرفته ای گفتم: نه دست کرد داخل جیبش یک دسته اسکناس در آورد و به من داد و گفت قرض الحسنه است. آن پول خیلی برکت داشت.
                                                                                    نویسنده: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

 
عنوان کتاب: گریز از گناه
 
در این کتاب با انواع گناه آشنا خواهیم شد و چگونگی پیشگیری از انجام گناه.
مثال: غیبت کردن از کناهانی است که دل ها را سیاه و بار گناه را سنگین می کند، نکبت دنیا و آخرت را به دنبال دارد، حقّ الناّس است، توبه از آن دشوار و گرفتاری قیامتش بسیار است. قرآن کریم به شدّت از آن نهی کرده است و آن را به منزله ی خوردن گوشت مرده مسلمان می داند.
                                                                                    نویسنده: عباس رحیمی

عنوان کتاب: بانو

زندگی نامه دو دختر به نام هیا گلنساء و بانو که دختر خاله بودند و در زمان قبل از شاه که مورد ظلم و ستم توسط خانواده قرار می گرفتند. که بعد از مدتی صاحب کار آنها، بانو را از خانواده شان خاستگاری می کند که شرط آن...
                                                                                    نویسنده: لیلا گوهری (داستان فارسی)

 
عنوان کتاب: آقای مد
 
این کتاب اشاره کرده است به شیخص که از شهرستان به تهران آمده و تفاوت بین لباس شهر و روستا را نشان داده است.
                                                              نویسنده: سید محمد امیر موسوی
 
عنوان کتاب: خورشید مال همه است
 

این کتاب اشاره کرده به مثبت اندیشیدن و اینکه چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم. در قسمتی از این کتاب آمده که امیرالمؤمنین حضرت علی(علیه السلام) فرموده اند: هر کس قلباً شکر نعمت کند، پیش از آنکه به زبان شکر گوید، لیاقت خود را برای افزون شدن نعمت ثابت کرده است. (اخلاق در قرآن، ج3، ص 74)
                                                                                      نویسنده: مهدی مختار زاده نیکچه
 
عنوان کتاب: بلوغ
 
این کتاب اشاره می کند بلوغ روانی در نوجوانی از آنجایی که نوجوانی دورانی دشوارتر از دوران کودکی محسوب می شود قبل از هر چیز تغییرات سریع جسمانی، جنسی، روان شناختی و اجتماعی است. در این کتاب اشاره کرده به شروع سن بلوغ جنسی و همچنین تعریف نوجوانی و نیازهای یک نوجوان.
                                                                            نویسنده: حسنعلی میرزابیگی (روان شناسی)
 
عنوان کتاب: نکات کلیدی فصل امتحانات
 
1. توصیه های لازم درباره ایام امتحانات
2. برنامه ریزی برای دوره امتحانات و چگونگی تغذیه در این دوره. یکی از نکات مهم، اشاره به چگونه زمان درس خواندن باید تنظیم شود می پردازد و اینکه چطور برنامه ریزی کنیم که در پایان چندین ساعت مطالعه ساعتی را بیرون از منزل مثل پارک، مهمانی کوتاه مدت برویم که از شدت خستگی کاسته شود.
                                                                             نویسنده: حسنعلی میرزابیگی (روان شناس)
 
عنوان کتاب: گنجینه عفاف، گوهر حجاب

حجاب در قرآن: در اسلام عصمت و عفت زن حق الله است و این مقام حرمت و حیثیت را خدای متعال به زن داده است و از او خواسته که از این حقش به عنوان امانت الهی محافظت نماید. یعنی زن کاملاً درک کند که حجاب او تنها مربوط به خود او نیست و حجاب زن حق الهی او می باشد از همین رو یکی از قوانین ربّانی در شرایع الهی مسئله حجاب و پوشش بوده است و پروردگار عالم زیبایی، امنیت، رشد و تعالی زن را در پوشش و عفاف و حجاب دانسته است.
 
                                                                               سازمان شهرداری تهران
 
عنوان کتاب: پنج عنوان مؤثر در بهبود یادگیری
 
یک ماده ی مهمی در مغز وجود دارد به نام استیل کولین که از انتهای سلول های عصبی ترشح شده و نقش مهمی در حافظه و عملکرد سلولهای عصبی دارد. پیش ساز استیل کولین ماده ای است به نام لیستین که این ماده به مقدار زیاد در کربوهیدرات های اندکس پایین از جمله: عدس، لوبیا، سویا، ذرت و... یافت می شود.
پس بهتر است به جای عادت به شیرینی، شکلات و آب نبات از غلات و میوه ها استفاده نمایید.


                                                                                 مؤلف: دکتر داوود بابابیگلو
 
عنوان کتاب: خنده و گریه در آثار استاد قرائتی

این کتاب با نگاهی عمیق به آثار خنده ی حلال و حکیمانه در کنار گریه، به آثار خوب آن برای جذب جوانان می پردازد. اگر نعمت خندیدن در خانه از پدر و مادر به فرزندان و به تبع آن در جامعه منتقل شود آرامش روانی بیشتری را در جامعه شاهد هستیم. در کنار خنده گریه هم باعث آرامش روح و روان است. آن گاه که اشک با یاد خوبان مقدس می گردد. با گریه دلها هم خانه تکانی می شود. 
« گریه پروفسور هانری کربن » یک پروفسور شیعه شناسی، از فرانسه به ایران آمده بود. در سفرهایی که به ایران می آمد با علامه طباطبایی بحث می کرد، یک روز علامه طباطبایی به او گفت: ما شیعه ها مناجات داریم. گریه و دعا داریم. وقتی تلخی به ما فشار می آورد یک مقدار با خدا حرف می زنیم و آرام می شویم. شما وقتی در فرانسه گرفتار مشکلی شدی چه می کنی؟
گفت: بنده هم گریه می کنم. کتاب صحیفه سجادیه را دارم و هر وقت که محزون می شوم آن را به همراه ترجمه اش می خوانم. من هم گریه می کنم و مناجات آرام بخش است.

 
                                                                                                تدوین: سید جواد بهشتی
 
عنوان کتاب: از همدلی تا همراهی
 
تلاش صاحب این قلم آن است که بتواند با خواننده همدلی و همزبانی کند. در این مجموعه نویسنده با زبانی بسیار شیرین سخن می راند. از آنچه در درون ما می گذرد، آنچه در اندیشه مان می پرورانیم، آنچه در زندگی هم است و آنچه ...
هر مقالـه در این کتاب رازهایی از زندگی را برایمـان می گشاید که برایمـان زندگی واقعی را به ارمغــان می آورد. مقالاتی با عناوین: چه کسی به فکر ماست؟، جدول های اخلاقی، کتاب درمانی، ازدواج یا معامله، قحطی عفّت، حرمت قانون، خنده های گریه آور، برای خود چه کرده ایم؟...
اینکه: « دل باید پاک باشد »، بهانه ای برای گریز جاهلانه از همین مصونیت است « مراقبت از خود برای عدم ورود هر چه بیگانه به حریم خود » و آویختن به شاخه ی « لا قیدی »، وگرنه از دل پاک هم، نباید جز نگاه و رفتار پاک برخیزد. « از کوزه همان برون تراود که در اوست. » 
در مقاله یک میدان و دو هجوم می خوانیم:
« هجوم نظامی، دشمن اعلام جنگ و دشمنی می کند و مهاجم فرهنگی، اعلام دوستی. در آنجــا درگیـری با دشمن در مرزهـاست. اینجـا آسیـب از حملــه دشمن، درون خـانـه هـاست. آنجا، بمب هـای خـوشـه ای می ریزند. اینجا شک و دودلی می انگیزند. آنجا سلاح، موشک و بمب است، اینجا ماهواره و امواج تصویری.   
     
                                                                                                              اثر: جواد محدّثی 
 
عنوان کتاب: جستجوگران خوشبختی زیر باران

كتـاب ره توشــه اي است براي عزيزاني كه احسـاسـات بي موقع را در خود ناپديد مي كنند. براي سلامت ذهن و جسم خود مشاوره مي كنند و هر لحظه براي يادگيري بيشتر در تكاپو هستند.
مجموعه اي مختصر از تجربيات زندگي كه نويسنده كوشيده است، در عين سادگي و رواني نكته هاي كار آمد را در زندگي بر روي صفحه بياورد.
از لابلاي صفحات كتاب:
ـ افراد موفّق كساني هستند كه جدا از مسائل علمي خود، در زندگي باورهاي قشنگ و محكمي دارند و در مسائل اخلاقي و اجتماعي مشورت مي كنند.
ـ اگر مي خواهيد پدر و مادرتان، زود پير نشوند و بعدها خودتان از بخت بدتان گله نكنيد، احساسات پوچ، بي ارزش و بي موقع را در جا كفشي زنداني كنيد تا بو بگيرد.
ـ هنگامي كه درسي را فرا گرفتيد، همان روز آن را يك بار مرور كنيد و مطمئن شويد آن را ياد گرفته ايد، آخر هفته يك سري به آن بزنيد
.

 
                                                               نويسنده: رضا عليخاني
                                                                                انتشارات: نشر عليخاني

 
عنوان کتاب: دفترچه خاطرات بچه چلمن
 
کتاب خاطرات یک بچه ی چلمن، دفترچه خاطرات نوجوانی جسور و شیطان به نام گریگوری هفلی است که با شیطنت های جذاب و خواندنی خود به مواجهه با دنیای اطراف خود و آتمسفر نوجوانی می پردازد. گریگوری پسری نوجوان و بازیگوش است. او بنا به پیشنهاد مادرش رویدادهای روزانه اش را در طول سال تحصیلی در سالنامه ای که مادرش برای او تهیه کرده، یادداشت می کند.
                                                                                     نویسنده: جف کینی