اين كتاب‌ها ویژه والدین می باشد
و
توسط کتابخانه دبیرستان در اختيار شما بزرگواران قرار می گیرد.

 
عنوان کتاب: گوهری در صدف

این مـژده جانبخش زِسر مَــد آمـــد
میـــلاد یگـــــانه بنـت احمــد آمـــــد
ای شیعه تو را دهم بشارت امشب
یکـــدانـــــه گل باغ احمــــــــد آمــد


جـدیـد
نگاه های آلوده 
با توجه به آیات و روایات متعدد، معلوم می شود در اسلام نسبت به حجاب و عفاف زنان توصیه و دقّت بیشتری شده و ملاحظه و رعایت آن بسیار مورد تأکید قرار گرفته است و این بدان جهت می باشد که زنان بیشتر از مردان آسیب پذیرند و در معرض آماج تیرهای هلاک کننده شیاطین قرار دارند.
چنانکه در روایتی رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم فرمود:
نگاه های آلوده و حرام، تیری از تیرهای شیطان برای شکار و به دام کشیدن بنی آدم است.
از آن جهت که: ...
مولف:عزت الله واعظی

عنوان کتاب: کشتی پهلو گرفته

جـدیـد
من سوختم وقتی در ِخانه خدا، در ِخانه قرآن، در ِ خانه نجات، در ِ خانه تو به آتش کشیده شد. من در خود شکستم وقتی در بر پهلوی تو شکسته شد. وقتی تو فضه را صدا زدی، انسانیت از جنین هستی سقوط کرد. من از خشم کبود شدم وقتی تازیانه بر بازوی تو فرود آمد. من از خشم کبود شدم وقتی تازیانه بر بازوی تو فرود آمد. اشک در چشمان من حلقه زد وقتی سیلی با صورت تو آشنا شد... و بند دلم و رشته امیدم پاره شد وقتی آوند حیات تو قطع شد.
دیشب که علی تو را غسل می داد وقتی اشک های جانسوز او را دیدم، وقتی ضجه های حسن و حسین را شنیدم، وقتی مو پریشان کردن و صورت خراشیدن زینب و ام کلثوم را دیدم دیگر تاب نیاوردم، نه من، که کائنات بی تاب شد و چیزی نمانده بود که من فرو بریزم و زمین از هم بپاشد و کائنات سقوط کند.
تنها یک چیز، آفرینش را برجا نگاه داشت و آن تکیه ی علی بود بر عمود خیمه ی خلقت، ستون خانه ی تو. ...
نویسنده: سیده مهدی شجاعی

عنوان کتاب: والدین سمی

والدین سمی، یکی از مهم ترین آثار در زمینه آسیب هایی است که والدین به آینده و سرنوشت فرزندانشان وارد می کنند و موجب ضعف، شکست و ضررهای روحی جبران ناپذیر به آن ها می شوند.
در این اثر، رفتارهای سمی والدین، تحلیل و طبقه بندی می شود.
بدین ترتیب، در می یابیم والدین همان گونه که بزرگ ترین و مهم ترین اشخاص زندگی فرزندشان هستند، گاه می توانند آسیب زاترین و مخرب ترین نتایج را در زندگی آنان به بار آورند.
نویسنده: سوزان فوروارد
 
عنوان کتاب: زن آنگونه که باید باشد
 
آنچه باید مورد دقت قرار گیرد نقشه هایی است که نظام سرمایه داری در سال های اخیر برای هر چه بیشتر بهره برداری از زنان به کار بسته است به طوری که با شعار فمینیستی و رهانیدن زن از کار منزل و وظایف خانواده، زن را ـ به عنوان نیروی کار ارزان و مطیع و پرحوصله و پردقت ـ به خدمت در کارخانجات و مراکز توزیع کالا واداشته و عملاً او را با همان مشاغل شبه خانگی، به خدمتکاری جامعه گماشته است، اما این جا دیگر در خدمت صاحبان ثروت است، بدون توجه به نیازهای روحی آنان، و متأسفانه عده ای از زنان، بدون آن که متوجه شوند چه نقشه ای برای آنها کشیده شده و بنا است در چه دامی سقوط کنند خودشان پیشتاز شعارهایی هستند تحت عنوان « جنبش آزادی زنان » و معلوم نیست از چه چیزی می خواهند آزاد شوند و به چه چیزی ملکف گردند.
جنبش فمینیسم در برخی جوامع صرفاً نظم سنتی خانواده را از هم گسست، بدون آن که قادر باشد نظم قابل قبول و سالم دیگری را جایگزین آن سازد و لذا تخم دشمنی و رقابت را در فضای پاک خانواده پراکند و وفا و مودت و رحمت، جای خود را به رقابت و بی مهری داد و خانواده به شرکت تجاری منفعت طلبانه تبدیل شد و همه ی اعضاء خانواده به خصوص زنان گرفتار بحران روحی بی عاقبتی، غمزدگی و بیهوده بودن شدند و همه ی این عوارض پشت کردن به خانواده ای است که با قیود دینی اداره می شود و در آن هر کس موظف به وظایفی نسبت به خود و نسبت به سایر اعضای خانواده است.
نویسنده: اصغر طاهرزاده

عنوان کتاب: منِ دیگرِ ما

... کودک در دنیای بازی های رایانه ای، دائم در حال دست و پنجه نرم کردن با غم های مجازی است؛ غمِ از دست رفتن فرصت هایی که می توانست او را در بازی به مرحله ی بعد برساند. این غم ها وقتی به عمق وجود کودک راه پیدا می کند، او را از توجّه به غم های حقیقی و با ارزش غافل می کند. وقتی هم غم های حقیقی در زندگی کودک کم رنگ شد، انگیزه ی او برای رسیدن به شادی حقیقی کم می شود؛ شادی هایی که با رها شدن از بند غم های حقیقی به دست می آید.
ما پیش از این گفتیم که انسان به شادی های عمیق نیاز دارد و بی توجّهی به آن، موجب افسردگی می شود. در این جا هم باید گفت وقتی غم های مجازی به عمق وجود کودک راه می یابد و کودک به صورت دائم با این غم ها دست و پنجه نرم می کند، خطر ابتلا به افسردگی در او بالا می رود.
نویسنده: محسن عباسی ولدی

عنوان کتاب:سبک زندگی
 
در زندگی غربی برای اینکه بسیاری از واقعیت های زندگی را فراموش کرده و از آن فرار کنند، به شادی مقطعی روی می آورند. نگاه آن ها به زندگی، مادی است. به عبارت دیگر، نگاه آن ها ابدی یا الهی و معنوی نیست. آنان با این نگاه، صرفاً سعی می کنند لذت ببرند؛ یعنی معیار، لذتی است که بسیاری از اوقات باعث شادی و نشاط حقیقی نمی شود و احساسی کاذب است. اما در دیدگاه دینی، چون نگاه ما الهی است، شادی و خوش حالی مان هم ایستگاهی است در مسیر حرکت الهی. قرار است این شادابی و نشاط، برای رسیدن به هدف مدنظر انرژی بدهد. اصالت با هدف ماست، نه شادی کردن؛ اما شادی هم اهمیت بسیار زیادی دارد. حد و مرز این شادی کردن هم بسیار روشن است و به خلاف تصور اولیه که در نظرمان، دین نگاهی مذمت کننده به شادی و نشاط دارد یا نهایتاً با آن از سر ناچاری کنار می آید.
اتفاقاً به عکس چنین نگاهی، نگاه دین به شادی و نشاط کاملاً راهبردی است و آن را حلال می داند. حد و مرزی که دین برای شادی تعریف می کند، این است که این شادی نباید دو تعارض داشته باشد: اول با شادیِ طولیِ خود ما نباید تعارض داشته باشد و دوم با شادی عرضی دیگران. اولاً شما با دیگران زندگی می کنید و نگاه اسلام فردگرایانه نیست و در آن بر توجه به دیگران تأکید شده است. در مقابل، نگاه غیر اسلامی فردگراست. می گوید تو خوش باش؛ به بقیه هم کاری نداشته باش. اسلام می گوید تو جزئی هستی از کل بزرگ تر به نام جامعه. بر همین اساس، اگر پول داشتی و همسایه ات گرسنه بود، باید به او کمک کنی و باید سهمش در اموالت محفوظ باشد. این پول فقط از آن تو نیست. اگر شادی تو باعث شد او آزار ببیند، تو حق نداری شاد باشی. در عرضِ تو دیگرانی هم هستند که شادی تو نباید شادی آن ها را مختل کند.
نکته ی دوم این است که شادی شما با شادی طولی خودتان نباید تعارض داشته باشد؛ چون شما فقط امروز نیستید و فردا هم خواهید بود. شب امتحان نمی توان شاد بود؛ باید درس خواند. اگر شادی امشب شما باعث شد فردا در امتحان رد شوید، این شادی مذموم است. اگر شادی شما باعث شد با سرعت به دیواری بخورید و تصادف کنید، پذیرفته نیست. اگر مقطعی نگاه کنیم، می شود با سرعت 200 کیلومتر در اتوبان رانندگی کرد؛ اما چرا با آن مخالفت می کنند؟ برای اینکه هم شادی و خوشی دیگران را در عرض شما را از بین می برد و هم در طول، ممکن است به خودتان آسیب برسانید و تصادف کنید. بنابراین قانون می آید شادی و لذت بردن را محدود می کند.
                             مولف: محمدرضا زائری

عنوان کتاب: رضایت از زندگی

دوست عزیز، خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می نماییم.

انسان، هنگام بلاها همانند کبک، سر خود را در برف پنهان می کند و تصور می کند هیچ گرفتاری دیگری وجود ندارد و هیچ مصیبتی بزرگ تر از مصیبت او نیست و هیچ کس به اندازه ی او مصیبت ندیده است! اگر انسان، قدری از لاک خود بیرون آید و به فراتر از خود نیز نگاه اندازد، خواهد دید که مصیبت های بزرگ تری نیز وجود دارند. توجه به این مصیبت های بزرگ تر می تواند فشار روانی ما را کاهش دهد. فراموش نکنید که هیچ کس به اندازه ی خود شما نمی تواند به شما کمک کند.
ما نباید به دشمنی برای خوش بختی و سعادت خود تبدیل شویم. برخی با بزرگ نمایی گرفتاری ها، رنج خود را مضاعف می کنند. برخی نیز پیوسته بلای خود را با بلاهای کوچک تر مقایسه می کنند و بدین سان، تیشه به ریشه ی خود می زنند. کسی که به زندگی اش علاقه مند باشد، به دنبال راه هایی برای بهبود زندگی است، نه سخت تر کردن زندگی. پس اگر به زندگی خود علاقه مند هستید، فعالانه در پی یافتن روش هایی برای کاهش تنیدگی و کوچک سازی مصیبت ها باشید که یکی از آنها یادآوری سختی های بزرگ تر است.
مولف: عباس پسندیده

عنوان کتاب: راهکارهای موفقیت در زندگی

میخ بر دیوار
یکی بود یکی نبود، یک بچه کوچک بداخلاقی بود.
پدرش به او یک کیسه پر از میخ و یک چکش داد و گفت هر وقت عصبانی شدی، یک میخ به دیوار روبرو بکوب.
روز اول پسرک مجبور شد 37 میخ به دیوار روبرو بکوبد.
در روزها و هفته های بعد که پسرک توانست خلق و خوی خود را کنترل کند و کمتر عصبانی شود، تعداد میخ هایی که به دیوار کوفته بود رفته رفته کمتر شد.
پسرک متوجه شد که آسان تر آنست که عصبانی شدن خودش را کنترل کند تا آنکه میخ ها را در دیوار سخت بکوبد.
بالاخره به این ترتیب روزی رسید که پسرک دیگر عادت عصبانی شدن را ترک کرده بود و موضوع را به پدرش را یادآوری کرد.
پدر به او پیشنهاد کرد که تا حالا به ازاء هر روز که عصبانی نشود، یکی از میخ هایی را که در طول مدت گذشته به دیوار کوبیده بوده است را از دیوار بیرون بکشد.
روزها گذشت تا بالاخره یک روز پسر جوان به پدرش رو کرد و گفت: همه میخ ها را از دیوار در آورده است. پدر، دست پسرش را گرفت و به آن طرف دیواری که میخ ها بر روی آن کوبیده شده و سپس در آورده بود، برد.
پدر رو به پسر کرد و گفت: « دستت درد نکند، کار خوبی انجام دادی ولی سوراخ هایی که در دیوار به وجود آورده ای نگاه کن!! این دیوار دیگر هیچ وقت دیوار قبلی نخواهد بود.
پسرم وقتی تو در حال عصبانیت چیزی را می گویی مانند میخی است که بر دیوار دل طرف مقابل می کوبی.
تو می توانی چاقوئی را به شخصی بزنی و آن را در آوری، مهم نیست تو چند مرتبه به شخص روبرو خواهی گفت معذرت می خواهم که آن کار را کرده ام، زخم چاقو کما کان بر بدن شخص روبر خواهد ماند.
یک زخم فیزیکی به همان بدی یک زخم شفاهی است.
دوست ها واقعاً جواهرهای کمیابی هستند، آنها می توانند تو را بخندانند و تو را تشویق به دستیابی به موفقیت نمایند.
« آن ها گوش جان به تو می سپارند و انتظار احترام متقابل دارند و آن ها همیشه مایل هستند قلبشان را به روی ما بگشایند. »»
            نویسنده: مرجان محسنی

عنوان کتاب: خط بزن از دوباره


من اهل محبّت با همه ی شیوه هایش هستم؛ امّا قبول کنید با حقوقی که کفاف حدّاقل های زندگی را نمی دهد، نمی شود محبّت را به خانواده اثبات کرد.
انسانی که خدا آفریده، محتاج محبّت است. محبّت نیازمند به پول نیست؛ بلکه پول نیازمند به محبّت است. خانواده های پول دار اگر در میانشان محبّت نباشد، پول وبال سرشان می شود، نه بال رشدشان. محبّت، بار فقر را سبک می کند. دو نفری که عاشق هم اند، می توانند در یک چادر با نان خالی احساس خوش بختی کنند و دو نفری که احساس محبّت به هم ندارند، در کاخ و در کنار یک سفره ی پر زرق و برق هم نمی توانند احساس خوش بختی کنند. کاش انسان را دقیق تر می شناختیم و باور می کردیم که پول، برای انسان خوش بختی نمی آورد.
                                         مولف: محسن عباس ولدی


 
هفته کتاب و کتابخوانی

با سلام و عرض ادب
کتاب میراثی ماندگار و پدیده ای با شکوه،
با ارزش و عنصری رشد آفرین
و روشنگر در پهنه زندگی بشر است.


به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛
از شما مادر مهربان دعوت به عمل می آید در صورت تمایل در روزهای زوج از تاریخ 23 تا 30 آبان ماه غیر از ساعات تفریح دانش آموزان تا ساعت 12:30 در کتابخانه مدرسه حضور یابید و از کتب موجود در قفسه ها استفاده نمایید.


« منتظرتان هستیم برای ایجاد ارتباط بین افکار عمومی با استفاده از کتاب. »
 
عنوان کتاب: سخت نگیرید
 
در قسمتی از این کتاب امده است:
اول شنونده باشید بعد از خود دفاع کنید.
همیشه توجه داشته باشید که وقتی با کسی موافق نیستید، او هم به اندازه ی شما در عقیده اش راسخ است. اکثر ما مرتب جبهه می گیریم که حق با ماست و این نه تنها بی توجهی و نادیده. گرفتن هر چیز تازه است، بلکه مولد مقدار زیادی فشار عصبی غیرضروری است. هنگامی که حرفی خلاف میلتان می شنوید، به جای دفاع کردن بیاموزید. از گوینده بخواهید در مورد نظرش توضیح بدهد، شنونده خوبی باشید و بگذارید دیگران خودشان را توجیح کنند. این کار شما را ضعیف نمی کند بلکه با این کارفهم را می جویید و به مخاطب احترام می گذارید و همدرد می شوید. در واقع اگرگوش نکنید، طرف شما هم حرفهایتان رانخواهد شنید.
                                              مولف: ریچارد کارلسون


 
عنوان کتاب: آشتی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

پس از عملی نشدن رهنمود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در غیبت صغری در نامه ای که به شیخ مفید مرقوم فرمودند، هم و غم و اندوه و حزن و آلام آن حضرت روز به روز بیش تر و بیش تر شد. احساس تنهایی و مظلومیت و غربت از سویی و از دیگر سو غفلت و بی اعتنایی و عدم معرفت شیعه به خواسته های آن حجت خداوندی و... به فرمایش امام هشتم (علیه السلام) موجب شد که آسمانها و زمین و ساکنان آن بر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بگریند. آیا می دانید چندین امام معصوم، ده ها و شاید صدها سال قبل از ولادت آن بزرگوار، بر غربت و مظلومیت و طولانی شدن غیبت ایشان گریسته اند.
امام صادق (علیه السلام) را دیدند که بر روی خاک نشسته است و همانند مادر فرزند از دست داده گریه می کند و به پهنای صورت اشک می ریزد.
به شما پیشنهاد می شود به خواندن ادامه این مطلب به کتاب اشاره شده، مراجعه فرمایید.
                                                مولف: دکتر علی هراتیان
 
عنوان کتاب: خانواده و فرزندان

ویژگی های دوره نوجوانی و نقش اولیا و مربیان
دوره نوجوانی از یک جهت حساس ترین دوره زندگی است. در این دوره است که استعدادها و توانایی های وجود، بروز و ظهور پیدا می کند و در رفتار نوجوانی تجلی می یابد. در دوره ابتدایی خیلی از علایق و استعدادها مانند بذری است که در دل زمین پنهان است، در نهاد کودک قرار دارد، پس در نوجوانی، استعدادها فعلیت می یابند و تغییرات اساس در شخصیت فرد به وجود می آورند. اگر انسان از دوره های کودکی و نوجوانی به طور سالم گذر کند، در دوره بزرگسالی به مقدار زیاد، سلامت روحی، روانی و اعتقادی او تضمین می گردد، زیرا زیر بنای شخصیت در سنین آغازین زندگی شکل می گیرد و در دوره نوجوانی تحکیم و ثبات می یابد. پس اگر فرداز از این دوران های حساس به نحوی معقول و مطلبی عبور ننماید، در دوره جوانی و بزرگسالی نیز وضع نامطلوبی خواهد داشت. بنابراین مسئولیت والدین از یک طرف و مربیان و معلمان از طرف دیگر، در دوره نوجوانی اهمیت و ضرورت مضاعف پیدا می کند.
پدر و مادر عزیز به شما خوبان خواندن این کتاب را پیشنهاد می کنیم.
                                                 تألیف: استادان طرح جامع آموزش خانواده

عنوان: سیمای نماز
 
وضو نور است.
ای دوست! بدان که، وضو نور است و دوام در طهارت، تو را به عالم قدس ارتقا دهد و این دستور عظیم النفع، نزد اهلش مجرب است، بر تو باد مواظبت بر آن و بر تو باد داشتن همت والا و عزت نفس! پس هنگامی که دو رکعت نماز را می خوانی از خداوند تبارک و تعالی جز ما لایعبد و لاینفذ و لاینغی مخواه! از او جز خودش طلب مکن و زبان حالت این باشد که:
ما از تو نداریم بغیر از تو تمنا                        حلوا به کسی ده که محبت نجشیده است
                                        مولف: عباس عزیزی

عنوان کتاب: زندگانی حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
 
صلوات خاصه حضرت زهرا(سلام الله علیها) مدافع ولایت


جـدیــد
در گوشه ای از این کتاب می خوانیم:
نقشی را که یک زن می تواند در تربیت کودک و پرورش جسم و جان او داشته باشید هرگز از یک مرد ندارد، و آن حوصله و تحملی را که یک مادر برای پروراندن تمایلات روحی و بدنی فرزند خود دارد هیچ کاه یک پدر ندارد و بالعکس آن نیروی تحملی را که یک مرد برای انجام کارهای خارج از منزل و تحمل مشکلات جسمی و روحی که احیاناً ناشی از ناکامی های زندگی است دارد هرگز یک زن ندارد و این بالاترین لطف و کمال عدالت در دستگاه منظم خلقت است.
باری فاطمه اطهر در کنار انجام وظایف خطیر و سنگین دیگر از انجام این وظیفه بزرگ الهی و به منزله رساندن این بار سنگین هم که دستگاه منظم آفرینش به عهده اش گذارده بود از هیچ گونه فداکاری دریغ نفرمود و در این مدت کم و چند سال محدودی که به عنوان یک مادر و یک بانو در خانه علی زندگی می کرد بزرگ ترین دس عملی را به مادران و بانوان جهان در راه تربیت فرزندان و خانه داری و شوهرداری داد.
                                                                           مولف: سید هاشم رسولی محلاتی

عنوان کتاب: درس هایی از اخلاق از نهج البلاغه
 
در این کتاب می خوانیم:
عفو و گذشت خصوصیتی الهی است و کسانی که رنگ خدایی به خود گرفته اند، انسان های با گذشتی هستند که از خطا و گناه و اشتباه دیگران چشم پوشی می کنند و به خود اجازه می دهند که از آنان ـ ولو دشمن ـ در هر پست و مقامی که هستند، انتقام بگیرند. آدمی برای اینکه زندگی اش را با آرامش روحی بگذراند، ناگزیر است از بسیاری ناراحتی های پیش آمده چشم بپوشد و از باز خواست دیگران صرف نظر کند.
                                                  مولف: مدیریت مطالعات و تحقیقات حوزه نمایندگی ولی فقیه

 
عنوان کتاب: خانواده قرآنی

در قسمتی از این کتاب به بیان (اعتدال در ابراز محبت به فرزند) اشاره کرده، در احترام و ابراز محبت به فرزندان دو نکته دارای اهمیت و قابل توجه است:
زیاده روی نکردن در مهرورزی و احترام است، و چنان که تفریط و کوتاهی در محبت خطرناک و آفت زاست و ریشه ی امید و نشاط و حیات را در وجود آنان می خشکاند، افراط و کوتاهی در محبت نیز آنان را می پوساند. تعادل و توازن در احترام و مهرورزی، عامل بالندگی و رشد یافتن است. آنچه در دین اسلام سفارش شده، رعایت اعتدال است. نتیجه افراط در محبت، پرتوقع بار آمدن فرزندان، جوانه زدن ریشه های خودپسندی و عجب، سرکشی کردن آنان ر برابر حقیقت و یا به عکس، عدم اعتماد به نفس و احساس وابستگی شدید است.
                                                                        نویسنده: عیسی عیسی زاده

عنوان کتاب: نقش خانواده در کاهش پرخاشگری جوانان و نوجوانان
 
در این کتاب می خوانیم: از علل و ریشه های پرخاشگری کودکان می توان به این عوامل اشاره کرد:
1. عوامل ارثی و مسائل فیزیولوژیک
2. عوامل اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی
3. عوامل خانوادگی
4. عوامل روانی و اعتقادی
نتایج نشان می دهد که عواملی مانند ناکامی ـ ناامیدی ـ تهدید ـ مورد توجه واقع نشدن ـ انتظارات بیش از حد دیگران ـ خستگی و یکنواخت بودن محیط زندگی و کار و اضطراب و استرس موجب پرخاشگری می شود.
همچنین نداشتن برنامه ریزی ـ طرد شدن و اصرار و پافشاری برای انجام کار نیز در بروز پرخاشگری تأثیر گذار است.


 
                           مؤلف: حسنعلی میرزابیگی
 
عنوان کتاب: خانواده سالم

در خانواده ای که براساس مرد سالاری یا زن سالاری ست، معمولاً منطق جایگاهی ندارد روابط تیره و آلوده فضای خانواده را در بر می گیرد و دیگران چون اسیری در دست حاکم خانواده زندگی می کنند و قدرت و اراده ای تصمیم گیری مربوط به حاکم می باشد و هیچ تصمیمی از طرف دیگران قابل اجرا نیست. هنر، منطق و تحصیلات هچ گونه ارجحیّت ندارد و در حقیقت خانه مانند زندانی ست که چندین نفر در آن حبس هستند و هیچ کس حق اظهار نظر ندارد.
 
                                                                         نویسنده: حسنعلی میرزا بیگی و فرج محمدی
 
عنوان کتاب: تفکر مثبت

اگر می خواهی خوشبخت باشی، برای خوشبختی دیگران بکوش. زیرا آن شادی که ما به دیگران می دهیم به خود ما برمی گردد.
خوشبختی آن نیست که انسان یک خانه ی بزرگ دارد و یک اتومبیل مدل بالا و یک شکم بزرگ داشته و در حال لذت و خوشی باشد. خوشبختی آن است که از نظر روحی و روانی و معنوی فرد به جایی برسد که خوشبختی دیگران او را شـاد و ناراحتی مردم او را ناراحت کند و به قول « روسـن پیـر » انسـان خوشبخـت نمی شود، اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد.

 
                                 مولف: حسنعلی میرزا بیگی
 
عنوان کتاب: خانواده قرآنی
 

امور موثر در تربیت دینی فرزند
تربیت دینی فرزندان مستلزم اموری است که رعایت آنها می تواند نقش بسیار مهمی در اثر بخشی تلاش های پدر و مادر داتشه باشد و از جمله آن امور پالایش نمودن محیط خانه از مسایل ضد ارزشی است که اگر چنین نشود، تربیت دینی اثرش را از دست خواهد داد. دیگر اینکه در تربیت دینی تنها به پاره ای از اعمال خشک و بی روح اکتفا نشود، بلکه به همه ابعاد تربیت دینی خود توجه شود. زیرا حقیقت دین مجموعه ای است که بدون هماهنگی میان اجرای آن نمی توان با مراعات اصولی مختصر، نتیجه مطلوبی به دست آورد.

 
                         مولف: عیسی عیسی زاده
 
عنوان کتاب: راه های ساده برای زندگی سعادتمند

با خريد وسايل منزل به ما راهنماي استفاده از آن را مي دهند، امّا... اين كتاب با بياني روان مطالبي مفيد و كارساز با موضوعات شوهر شما، زن شما، دختر شما، پسر شما،... در اختيار خواننده قرار مي دهد به گونه اي كه بسياري از مهارت هاي زندگي را در هيچ كتاب درسي گفته نشده به زباني جذّاب، به خواننده اي كه خواهان زندگي سعادت مندانه است، منتقل مي كند.
فرزنـدان ارزشمنـدترين گوهرهاي جهــان محسـوب مي شوند. آنها بهترين اميـدهاي فردا هستنـد. هدايت بچه ها براي اينكه به افرادي سالم و مؤثر تبديل شوند، از وظايف پدر و مادر است. امّا چگونه؟ فكر مي كنيم كه مي دانيم امّا...!
نكته هاي برداشته شده از متن كتاب:
ـ وقتي به همسرتان اطمينان مي كنيد، به او قوت قلب مي دهيد.
ـ در موقع ديدن اشتباهات بگوييد كه متأسفيد، عذر بخواهيد چه تقصير شما باشد، چه نباشد.
ـ از تلاش همديگــر قدرداني كنيد، خواهيـد ديد چه تفـاوتي در زندگيتــان ايجـاد مي شود.
ـ دخترتان از شما سرمشق مي گيرد. سعي كنيد سرمشق خوبي براي او باشيد.
ـ يك پسر از زمان تولد تا وقتي هشت ساله مي شود بايد با مفاهيم زير آشنا شده باشد.
« عشق ـ نظم و ترتيب ـ ادب و احترام »
ـ دوست فرزندان خود باشيد. كافي نيست كه پدر يا مادر باشيد. يك دوست باشيد... آنها را به راه راست هدايت كنيد.
ـ مهم تر از آموختن اعداد به بچه ها اين است كه به آنها ارزش ها را آموزش دهيد.
ـ اگر مي خواهيد براي يكسال برنامه بريزيد ذرّت بكاريد.
اگر مي خواهيد براي سه سال برنامه بريزيد، درخت بكاريد.
امّا اگر مي خواهيد براي ده سال برنامه ريزي كنيد، آدم بسازيد.
{ والدين محترم، مي توانيد كتاب را از كتابخانه با كارت عضويت دخترتان به امانت بگيريد. پيشاپيش از تحويل به موقع كتاب براي استفاده همگان سپاسگزاريم. }

 
                                                      نويسنده: پرمودبترا ـ وي جي بترا ـ ديويا ارورا
                      مترجم: مهدي قراچه داغي
                  انتشارات: نشر نخستين

 
عنوان کتاب: یکصد قاعده‌ی زندگی

در کتاب فوق قواعدی را که لازم است برای داشتن زندگی آرام و منطقی سر لوحه‌ی زندگی قرار دهیم تا هم سود ببریم و هم سود برسانیم بیان شده است.
« رسالت شما این است که فرزندانتان را به بهترین شکل تربیت کنید. »
« قواعد دنیا این است که اگر جایی را کثیف کردیم، خودمان  آن را تمیز کنیم، اعتقادات ما نباید به خاطر مشکلات زندگی دستخوش حوادث شود. اگر باورهای دینی و اخلاقی ما در وجودمان ریشه دوانده باشد هیچ وقت با بروز ناملایمات خود را گم نمی کنیم. »
                                                            
                                                                                    پدید آور: ریچارد تمیلار
                                                                                    مترجم: ابوذر کرمی
                                                                                    انتشارات: سایه سخن

 
عنوان کتاب: تحلیل تربیتی در روابط دختر و پسر

کتابی که در پیش رو دارید براساس یکی از نیازهای روزمره تعلیم و تربیت کشورمان به رشته تحریر در آمده است. این کتاب آگاهی های لازم در خصوص روابط دختر و پسر و انواع برخوردهای اجتماعی بین دختر و پسر در جامعه امروز و عوامل به وجود آورنده برخوردهای مطلوب و نامطلوب میان دختران و پسران و در نهایت در مورد دوستی های دختران و پسران شما را راهنمایی خواهد کرد. امید است که توانسته باشد به برخی از نیازهای موجود در زمینه تعلیم و تربیت نسل نو پاسخ گفته باشد.

                                                                               نویسنده: دکتر علی اصغر احمدی
                                                                               انتشارات: انجمن اولیا و مربیان

 
عنوان کتاب: وقت خود را تنظیم کنیم

زمان به کلی غیر قابل جایگزین است و نمی توان جانشینی برای آن پیدا کرد. بیشتر افراد به این نکته پی می برند که در طول روز وقت کم می آورند و به اهداف اصلی خود نمی رسند این کتاب شناخت مشکلات اصلی در مورد تنظیم وقت، استفـاده از گزارش زمانی، برنـامه ریزی پیشـاپیش، مهـارت‌های اضـافی، چگـونه خود را رهبری کنید، سـازمـاندهی دفتـر کار و توصیه های پایانی در شش فصل شمـا را راهنمـایی می کند.
                                                                                          نویسنده: سالی کرت
                                                                                          مترجم: فرهاد رادپور
                                                                                          انتشارات: صدا و سیما

 
عنوان کتاب: توصیه های پزشکی عارفان
 
این کتاب توصیـه های عمومی در خصـوص سلامت و بهداشت، توصیـه هـای بزرگان در مورد درمان بیمـاری هـا و خواص دارویی میوه هــا، سبزیجــات را از دیدگـــاه عارفانی چون آیت الله بهجت، علامه حسن زاده آملی، علامه محمد تقی جعفری و... بیان می کند.
« چون بخواهید آب سرد بنوشید، آب را در جوار یخ سرد کنید و یخ را در آب حل نکیند. »   آیت الله حسن زاه آملی
                                                                                  
                                                                                   نویسنده: محمد بستان
                                                                               انتشارات: عطر یاس