اين كتاب‌ها ویژه والدین می باشد
و
توسط کتابخانه دبیرستان در اختيار شما بزرگواران قرار می گیرد.

 
عنوان کتاب: سخت نگیرید
 
جـدیـد
در قسمتی از این کتاب امده است:
اول شنونده باشید بعد از خود دفاع کنید.
همیشه توجه داشته باشید که وقتی با کسی موافق نیستید، او هم به اندازه ی شما در عقیده اش راسخ است. اکثر ما مرتب جبهه می گیریم که حق با ماست و این نه تنها بی توجهی و نادیده. گرفتن هر چیز تازه است، بلکه مولد مقدار زیادی فشار عصبی غیرضروری است. هنگامی که حرفی خلاف میلتان می شنوید، به جای دفاع کردن بیاموزید. از گوینده بخواهید در مورد نظرش توضیح بدهد، شنونده خوبی باشید و بگذارید دیگران خودشان را توجیح کنند. این کار شما را ضعیف نمی کند بلکه با این کارفهم را می جویید و به مخاطب احترام می گذارید و همدرد می شوید. در واقع اگرگوش نکنید، طرف شما هم حرفهایتان رانخواهد شنید.
                                              مولف: ریچارد کارلسون


 
عنوان کتاب: آشتی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

پس از عملی نشدن رهنمود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در غیبت صغری در نامه ای که به شیخ مفید مرقوم فرمودند، هم و غم و اندوه و حزن و آلام آن حضرت روز به روز بیش تر و بیش تر شد. احساس تنهایی و مظلومیت و غربت از سویی و از دیگر سو غفلت و بی اعتنایی و عدم معرفت شیعه به خواسته های آن حجت خداوندی و... به فرمایش امام هشتم (علیه السلام) موجب شد که آسمانها و زمین و ساکنان آن بر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بگریند. آیا می دانید چندین امام معصوم، ده ها و شاید صدها سال قبل از ولادت آن بزرگوار، بر غربت و مظلومیت و طولانی شدن غیبت ایشان گریسته اند.
امام صادق (علیه السلام) را دیدند که بر روی خاک نشسته است و همانند مادر فرزند از دست داده گریه می کند و به پهنای صورت اشک می ریزد.
به شما پیشنهاد می شود به خواندن ادامه این مطلب به کتاب اشاره شده، مراجعه فرمایید.
                                                مولف: دکتر علی هراتیان
 
عنوان کتاب: خانواده و فرزندان

ویژگی های دوره نوجوانی و نقش اولیا و مربیان
دوره نوجوانی از یک جهت حساس ترین دوره زندگی است. در این دوره است که استعدادها و توانایی های وجود، بروز و ظهور پیدا می کند و در رفتار نوجوانی تجلی می یابد. در دوره ابتدایی خیلی از علایق و استعدادها مانند بذری است که در دل زمین پنهان است، در نهاد کودک قرار دارد، پس در نوجوانی، استعدادها فعلیت می یابند و تغییرات اساس در شخصیت فرد به وجود می آورند. اگر انسان از دوره های کودکی و نوجوانی به طور سالم گذر کند، در دوره بزرگسالی به مقدار زیاد، سلامت روحی، روانی و اعتقادی او تضمین می گردد، زیرا زیر بنای شخصیت در سنین آغازین زندگی شکل می گیرد و در دوره نوجوانی تحکیم و ثبات می یابد. پس اگر فرداز از این دوران های حساس به نحوی معقول و مطلبی عبور ننماید، در دوره جوانی و بزرگسالی نیز وضع نامطلوبی خواهد داشت. بنابراین مسئولیت والدین از یک طرف و مربیان و معلمان از طرف دیگر، در دوره نوجوانی اهمیت و ضرورت مضاعف پیدا می کند.
پدر و مادر عزیز به شما خوبان خواندن این کتاب را پیشنهاد می کنیم.
                                                 تألیف: استادان طرح جامع آموزش خانواده

عنوان: سیمای نماز
 
وضو نور است.
ای دوست! بدان که، وضو نور است و دوام در طهارت، تو را به عالم قدس ارتقا دهد و این دستور عظیم النفع، نزد اهلش مجرب است، بر تو باد مواظبت بر آن و بر تو باد داشتن همت والا و عزت نفس! پس هنگامی که دو رکعت نماز را می خوانی از خداوند تبارک و تعالی جز ما لایعبد و لاینفذ و لاینغی مخواه! از او جز خودش طلب مکن و زبان حالت این باشد که:
ما از تو نداریم بغیر از تو تمنا                        حلوا به کسی ده که محبت نجشیده است
                                        مولف: عباس عزیزی

عنوان کتاب: زندگانی حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
 
صلوات خاصه حضرت زهرا(سلام الله علیها) مدافع ولایت


جـدیــد
در گوشه ای از این کتاب می خوانیم:
نقشی را که یک زن می تواند در تربیت کودک و پرورش جسم و جان او داشته باشید هرگز از یک مرد ندارد، و آن حوصله و تحملی را که یک مادر برای پروراندن تمایلات روحی و بدنی فرزند خود دارد هیچ کاه یک پدر ندارد و بالعکس آن نیروی تحملی را که یک مرد برای انجام کارهای خارج از منزل و تحمل مشکلات جسمی و روحی که احیاناً ناشی از ناکامی های زندگی است دارد هرگز یک زن ندارد و این بالاترین لطف و کمال عدالت در دستگاه منظم خلقت است.
باری فاطمه اطهر در کنار انجام وظایف خطیر و سنگین دیگر از انجام این وظیفه بزرگ الهی و به منزله رساندن این بار سنگین هم که دستگاه منظم آفرینش به عهده اش گذارده بود از هیچ گونه فداکاری دریغ نفرمود و در این مدت کم و چند سال محدودی که به عنوان یک مادر و یک بانو در خانه علی زندگی می کرد بزرگ ترین دس عملی را به مادران و بانوان جهان در راه تربیت فرزندان و خانه داری و شوهرداری داد.
                                                                           مولف: سید هاشم رسولی محلاتی

عنوان کتاب: درس هایی از اخلاق از نهج البلاغه
 
در این کتاب می خوانیم:
عفو و گذشت خصوصیتی الهی است و کسانی که رنگ خدایی به خود گرفته اند، انسان های با گذشتی هستند که از خطا و گناه و اشتباه دیگران چشم پوشی می کنند و به خود اجازه می دهند که از آنان ـ ولو دشمن ـ در هر پست و مقامی که هستند، انتقام بگیرند. آدمی برای اینکه زندگی اش را با آرامش روحی بگذراند، ناگزیر است از بسیاری ناراحتی های پیش آمده چشم بپوشد و از باز خواست دیگران صرف نظر کند.
                                                  مولف: مدیریت مطالعات و تحقیقات حوزه نمایندگی ولی فقیه

 
عنوان کتاب: خانواده قرآنی

در قسمتی از این کتاب به بیان (اعتدال در ابراز محبت به فرزند) اشاره کرده، در احترام و ابراز محبت به فرزندان دو نکته دارای اهمیت و قابل توجه است:
زیاده روی نکردن در مهرورزی و احترام است، و چنان که تفریط و کوتاهی در محبت خطرناک و آفت زاست و ریشه ی امید و نشاط و حیات را در وجود آنان می خشکاند، افراط و کوتاهی در محبت نیز آنان را می پوساند. تعادل و توازن در احترام و مهرورزی، عامل بالندگی و رشد یافتن است. آنچه در دین اسلام سفارش شده، رعایت اعتدال است. نتیجه افراط در محبت، پرتوقع بار آمدن فرزندان، جوانه زدن ریشه های خودپسندی و عجب، سرکشی کردن آنان ر برابر حقیقت و یا به عکس، عدم اعتماد به نفس و احساس وابستگی شدید است.
                                                                        نویسنده: عیسی عیسی زاده

عنوان کتاب: نقش خانواده در کاهش پرخاشگری جوانان و نوجوانان
 
در این کتاب می خوانیم: از علل و ریشه های پرخاشگری کودکان می توان به این عوامل اشاره کرد:
1. عوامل ارثی و مسائل فیزیولوژیک
2. عوامل اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی
3. عوامل خانوادگی
4. عوامل روانی و اعتقادی
نتایج نشان می دهد که عواملی مانند ناکامی ـ ناامیدی ـ تهدید ـ مورد توجه واقع نشدن ـ انتظارات بیش از حد دیگران ـ خستگی و یکنواخت بودن محیط زندگی و کار و اضطراب و استرس موجب پرخاشگری می شود.
همچنین نداشتن برنامه ریزی ـ طرد شدن و اصرار و پافشاری برای انجام کار نیز در بروز پرخاشگری تأثیر گذار است.


 
                           مؤلف: حسنعلی میرزابیگی
 
عنوان کتاب: خانواده سالم

در خانواده ای که براساس مرد سالاری یا زن سالاری ست، معمولاً منطق جایگاهی ندارد روابط تیره و آلوده فضای خانواده را در بر می گیرد و دیگران چون اسیری در دست حاکم خانواده زندگی می کنند و قدرت و اراده ای تصمیم گیری مربوط به حاکم می باشد و هیچ تصمیمی از طرف دیگران قابل اجرا نیست. هنر، منطق و تحصیلات هچ گونه ارجحیّت ندارد و در حقیقت خانه مانند زندانی ست که چندین نفر در آن حبس هستند و هیچ کس حق اظهار نظر ندارد.
 
                                                                         نویسنده: حسنعلی میرزا بیگی و فرج محمدی
 
عنوان کتاب: تفکر مثبت

اگر می خواهی خوشبخت باشی، برای خوشبختی دیگران بکوش. زیرا آن شادی که ما به دیگران می دهیم به خود ما برمی گردد.
خوشبختی آن نیست که انسان یک خانه ی بزرگ دارد و یک اتومبیل مدل بالا و یک شکم بزرگ داشته و در حال لذت و خوشی باشد. خوشبختی آن است که از نظر روحی و روانی و معنوی فرد به جایی برسد که خوشبختی دیگران او را شـاد و ناراحتی مردم او را ناراحت کند و به قول « روسـن پیـر » انسـان خوشبخـت نمی شود، اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد.

 
                                 مولف: حسنعلی میرزا بیگی
 
عنوان کتاب: خانواده قرآنی
 

امور موثر در تربیت دینی فرزند
تربیت دینی فرزندان مستلزم اموری است که رعایت آنها می تواند نقش بسیار مهمی در اثر بخشی تلاش های پدر و مادر داتشه باشد و از جمله آن امور پالایش نمودن محیط خانه از مسایل ضد ارزشی است که اگر چنین نشود، تربیت دینی اثرش را از دست خواهد داد. دیگر اینکه در تربیت دینی تنها به پاره ای از اعمال خشک و بی روح اکتفا نشود، بلکه به همه ابعاد تربیت دینی خود توجه شود. زیرا حقیقت دین مجموعه ای است که بدون هماهنگی میان اجرای آن نمی توان با مراعات اصولی مختصر، نتیجه مطلوبی به دست آورد.

 
                         مولف: عیسی عیسی زاده
 
عنوان کتاب: راه های ساده برای زندگی سعادتمند

با خريد وسايل منزل به ما راهنماي استفاده از آن را مي دهند، امّا... اين كتاب با بياني روان مطالبي مفيد و كارساز با موضوعات شوهر شما، زن شما، دختر شما، پسر شما،... در اختيار خواننده قرار مي دهد به گونه اي كه بسياري از مهارت هاي زندگي را در هيچ كتاب درسي گفته نشده به زباني جذّاب، به خواننده اي كه خواهان زندگي سعادت مندانه است، منتقل مي كند.
فرزنـدان ارزشمنـدترين گوهرهاي جهــان محسـوب مي شوند. آنها بهترين اميـدهاي فردا هستنـد. هدايت بچه ها براي اينكه به افرادي سالم و مؤثر تبديل شوند، از وظايف پدر و مادر است. امّا چگونه؟ فكر مي كنيم كه مي دانيم امّا...!
نكته هاي برداشته شده از متن كتاب:
ـ وقتي به همسرتان اطمينان مي كنيد، به او قوت قلب مي دهيد.
ـ در موقع ديدن اشتباهات بگوييد كه متأسفيد، عذر بخواهيد چه تقصير شما باشد، چه نباشد.
ـ از تلاش همديگــر قدرداني كنيد، خواهيـد ديد چه تفـاوتي در زندگيتــان ايجـاد مي شود.
ـ دخترتان از شما سرمشق مي گيرد. سعي كنيد سرمشق خوبي براي او باشيد.
ـ يك پسر از زمان تولد تا وقتي هشت ساله مي شود بايد با مفاهيم زير آشنا شده باشد.
« عشق ـ نظم و ترتيب ـ ادب و احترام »
ـ دوست فرزندان خود باشيد. كافي نيست كه پدر يا مادر باشيد. يك دوست باشيد... آنها را به راه راست هدايت كنيد.
ـ مهم تر از آموختن اعداد به بچه ها اين است كه به آنها ارزش ها را آموزش دهيد.
ـ اگر مي خواهيد براي يكسال برنامه بريزيد ذرّت بكاريد.
اگر مي خواهيد براي سه سال برنامه بريزيد، درخت بكاريد.
امّا اگر مي خواهيد براي ده سال برنامه ريزي كنيد، آدم بسازيد.
{ والدين محترم، مي توانيد كتاب را از كتابخانه با كارت عضويت دخترتان به امانت بگيريد. پيشاپيش از تحويل به موقع كتاب براي استفاده همگان سپاسگزاريم. }

 
                                                      نويسنده: پرمودبترا ـ وي جي بترا ـ ديويا ارورا
                      مترجم: مهدي قراچه داغي
                  انتشارات: نشر نخستين

 
عنوان کتاب: یکصد قاعده‌ی زندگی

در کتاب فوق قواعدی را که لازم است برای داشتن زندگی آرام و منطقی سر لوحه‌ی زندگی قرار دهیم تا هم سود ببریم و هم سود برسانیم بیان شده است.
« رسالت شما این است که فرزندانتان را به بهترین شکل تربیت کنید. »
« قواعد دنیا این است که اگر جایی را کثیف کردیم، خودمان  آن را تمیز کنیم، اعتقادات ما نباید به خاطر مشکلات زندگی دستخوش حوادث شود. اگر باورهای دینی و اخلاقی ما در وجودمان ریشه دوانده باشد هیچ وقت با بروز ناملایمات خود را گم نمی کنیم. »
                                                            
                                                                                    پدید آور: ریچارد تمیلار
                                                                                    مترجم: ابوذر کرمی
                                                                                    انتشارات: سایه سخن

 
عنوان کتاب: تحلیل تربیتی در روابط دختر و پسر

کتابی که در پیش رو دارید براساس یکی از نیازهای روزمره تعلیم و تربیت کشورمان به رشته تحریر در آمده است. این کتاب آگاهی های لازم در خصوص روابط دختر و پسر و انواع برخوردهای اجتماعی بین دختر و پسر در جامعه امروز و عوامل به وجود آورنده برخوردهای مطلوب و نامطلوب میان دختران و پسران و در نهایت در مورد دوستی های دختران و پسران شما را راهنمایی خواهد کرد. امید است که توانسته باشد به برخی از نیازهای موجود در زمینه تعلیم و تربیت نسل نو پاسخ گفته باشد.

                                                                               نویسنده: دکتر علی اصغر احمدی
                                                                               انتشارات: انجمن اولیا و مربیان

 
عنوان کتاب: وقت خود را تنظیم کنیم

زمان به کلی غیر قابل جایگزین است و نمی توان جانشینی برای آن پیدا کرد. بیشتر افراد به این نکته پی می برند که در طول روز وقت کم می آورند و به اهداف اصلی خود نمی رسند این کتاب شناخت مشکلات اصلی در مورد تنظیم وقت، استفـاده از گزارش زمانی، برنـامه ریزی پیشـاپیش، مهـارت‌های اضـافی، چگـونه خود را رهبری کنید، سـازمـاندهی دفتـر کار و توصیه های پایانی در شش فصل شمـا را راهنمـایی می کند.
                                                                                          نویسنده: سالی کرت
                                                                                          مترجم: فرهاد رادپور
                                                                                          انتشارات: صدا و سیما

 
عنوان کتاب: توصیه های پزشکی عارفان
 
این کتاب توصیـه های عمومی در خصـوص سلامت و بهداشت، توصیـه هـای بزرگان در مورد درمان بیمـاری هـا و خواص دارویی میوه هــا، سبزیجــات را از دیدگـــاه عارفانی چون آیت الله بهجت، علامه حسن زاده آملی، علامه محمد تقی جعفری و... بیان می کند.
« چون بخواهید آب سرد بنوشید، آب را در جوار یخ سرد کنید و یخ را در آب حل نکیند. »   آیت الله حسن زاه آملی
                                                                                  
                                                                                   نویسنده: محمد بستان
                                                                               انتشارات: عطر یاس