فعاليت هاي انجام شده در دبيرستان هيئت امنايي هاجر (دوره‌ي اول)

سال تحصيلي 98 ـ 1397
 
جشنواره درختان کاغذی
 
با احترام گزارش برگزاری جشنواره درختان کاغذی در روزشنبه 98/11/12 به مناسبت میلاد با سعادت اما زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
همزمان با میلاد با سعادت قائم آل محمد(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جشنواره درختان کاغذی اجرا و نمایشگاهی از کارهای دانش آموزان در این واحد آموزشی برگزار گردید. 
پس از برگزاری نمایشگاه کارهای دانش آموزان جهت شرکت در جشنواره ی درختان کاغذی در شهرداری منطقه 11 ناحیه 2 ارسال شد.

 
پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال


هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.
باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش بازی آسیب پذیر هستند. آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.


با احترام گزارش فعالیت های انجام شده به مناسبت پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
ـ برگزاری جلسه هماهنگی با حضور کلیه معاونین با موضوع پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری
ـ دعوت از کارشناس آتش‌نشانی جهت آموزش نکات ایمنی بصورت عملی برای کلیه دانش‌آموزان در روز سه‌شنبه 21/12/97.
ـ دعوت از کارشناس سرکار خانم قنبری از مرکز ثلاث ویژه پایه هشتم کلاس 2/8 با موضوع پیشگیری از خطرات احتمالی چهارشنبه سوری روز شنبه 18/12/97.
ـ اجرای کمپین نه به چهارشنبه سوری
ـ صحبت دبیران در سر کلاس در خصوص چهارشنبه آخر سال و مراسم سنتی که در گذشته ایرانیان می گرفتند.

 
جشنواره دسر و آشپزی
 
جشنواره دسر و ژله دانش آموزان روز دوشنبه 97/12/6 برگزار گردید.
حدود 30 نفر از دانش آموزان در این مسابقه شرکت نمودند. از اول صبح دسر، ژله و کیک توسط دانش آموزان شرکت کننده به دفتر مدرسه آورده شد و در زنگ تفریح با کمک چند نفر داور بین بچه ها قضاوت شد و به همه دانش آموزان شرکت کننده هدیه ای اهدا شد و سه نفر برنده مشخص گردید.
و
جشنواره و مسابقه آشپزی مادران در روز چهارشنبه 97/12/8 برگزار گردید.
تعدادی از مادران در این مسابقه شرکت نمودند و بخاطر اینکه به خانواده ها فشار وارد نشود نوع غذا آش یا کوکو در نظر گرفته شد. مادران عزیز تا ساعت 10 صبح غذاها را آورده و تزئین نمودند میزی برای ایشان آماده گردید. غذاها چیده شد و داوران غذاها را چشیده و نظر خود را اعلام کردند و سپس تک تک اعضاء شرکت کننده غذاها را چشیدند و ایشان نیز نظر دادند که پس از جمع آوری برگه های رأی، شمارش انجام گردید و برندگان مشخص گردیدند و 4 نفر انتخاب گردیدند.

 
اولین یادواره شهدای دبیرستان با نام « احلی من العسل »
 


 
اولین یادواره شهدای دبیرستان با نام « احلی من العسل »
در این روز به کمک اعضا انجمن مراسم مفصلی همراه با حضور یک شهید و تشییع پیکر آن توسط دانش آموزان برگزار گردید. دانش آموزان از قبل برای حضور شهید در مدرسه آماده شدند و تعداد زیادی از دانش آموزان برای حمل شهید اعلام آمادگی کردند. به همین دلیل به ناچار بین دانش آموزان قرعه کشی شد و تعدادی از دانش آموزان برای حمل تاب شهید و تعدادی دیگر هم جهت برگزاری نظم و پذیرایی انتخاب شدند و کل دانش آموزان وضو گرفتند و سربند زده آماده شدند.
قبل از برنامه با شیرکاکائو و شیرینی پذیرایی شدند و در نمازخانه مستقر گردیدند. مجلس با صفا و نورانی بود که با حضور شهید گمنام و خانواده شهدا و قرائت قرآن و صحبت های دلنشین مجری آغاز گردید و گروه سرود نور مشکات برنامه اجرا کردند و سپس کلیپی مناسب پخش و بین برنامه ها سرودهایی مناسب با محفل خوانده می شد. حضور مدیر منطقه 11، معاون پرورشی منطقه، فرمانده بسیج شهرداری منطقه 11، فرمانده بسیج خواهران منطقه 11، دکتر نمازی امور ایثارگران شهرداری منطقه و مسئول شهرداری ناحیه 2 در این برنامه مجلس را با شکوه تر نمود.
حاج آقا میرغفاری فیلمی از قبل از انقلاب تا کنون را پخش کرده و توضیحاتی داده شد و سپس در انتهای برنامه نماز جماعت برگزار گردید و دانش آموزان بر روی تابوت شهید دلنوشته های خود را نوشتند و پیکر شهید تا خروج از مدرسه بدرقه شد و از دانش آموزان با نان و حلوا پذیرایی شد.

 
طرح مهندسین فردا
 
اجرای درون مدرسه ای مهندسین فردا روز سه شنبه 97/10/18؛
برگزاری یک روز شاد و پر نشاط و هدفمند برای دانش آموزان با آموزش ساخت گلایدر، پرتاب موشک آبی، سازه ماکارونی، سازه نجات تخم مرغ برای کلیه دانش آموزان.
 
آمادگی دفاعی

«هر نيرويى در قدرت داريد، براى مقابله با آنها [دشمنان‏] آماده سازيد!»
سوره انفال آیه 60
 
با احترام گزارش فعالیت‌های انجام شده درس آمادگی دفاعی « پایه نهم » در این واحد آموزشی تا این تاریخ 97/9/28 به حضورتان اعلام می گردد:
گروه بندی دانش آموزان به گروه 5 نفره جهت انجام فعالیت های گروهی، انتخاب یک نفر در هر گروه به عنوان سرگروه جهت مدیریت گروه، معارفه دبیر و دانش آموزان، فعالیت های گروهی یا تجمعی (کنفرانس درس، انجام فعالیت های کتاب، بحث گروهی، روزنامه دیواری و ماکت) برای رسیدن به آمادگی و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی که هدیه الهی و حاصل هدایت امام راحل(رحمت الله علیه) در کلاس ها جهت تقویت ایمان و معنویت دانش آموزان، رشد و آگاهی دینی انجام شده است.
در این درس با باور کردن تفکر نسبت به فرهنگ اسلامی و مسائل انقلاب اسلامی با بکار بردن فعالیت هایی همچون؛
1. خواندن آیاتی از قرآن  و توجه به معانی آیات جهت رشد و تعالی و عمل به دستورات خداوند و بکار بردن در زندگی.
2. خواندن وصیت نامه شهدا و آشنایی دانش آموزان با آرمان های شهیدان.
3. کنفرانس درس بصورت گروهی در قالب پاورپوینت و بحث گروهی.
4. استفاده از فیلم ها و کلیپ های دفاع مقـدس، شهدای ترور، شهدای مدافع حرم(شهیـد حججـی)
قبل از شهادت.
5. پخش کلیپ سخنرانی، امام راحل(رحمت الله علیه)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، شهید بهشتی، در خصوص زنده نگه¬داشتن نظام جمهوری اسلامی و اهمیت دادن به آن.
6. انجام دادن روزنامه دیواری مربوط به بعضی از دروس توسط دانش آموزان.
7. انجام دادن فعالیت های کتاب، شرکت در بحث گروهی (توسط دانش آموزان) و دبیر مربوطه.
8. حضور معنوی روحانیون در نمازخانه جهت تقویت هر چه بیشتر روحیه ی معنوی و دینی.
9. درست کردن ماکت از صحنه های جنگ، راهپیمایی، مزار شهدای جبهه و گمنام و درست کردن ماکت بعضی از تجهیزات جنگی.
10. معرفی کتاب « دا » و خاطرات سیده زهرا حسینی و کتاب دختری در کنار شط.
11. انجام دادن تحقیق مربوط به هر کدام از فصل های کتاب. (قیام های مردمی، الگوی بسیج در کشورها، شهدای علمی و هسته ای و بررسی پدافند غیر عامل در یکی از کشورها)
12. مانور زلزله و به صدا در آمدن زنگ زلزله، آشنا نمودن دانش آموزان با پدیده ی زلزله.
13. از آنجا که « امنیت، تهدید، تهاجم، پدافند عامل و غیر عامل و جنگ نرم » یکی از محوری ترین سرفصل های کاری در این درس می باشد. این موارد بصورت پاورپوینت، کلیپ های کوتاه در قالب سروده های حماسی از حامد زمانی به دانش آموزان انتقال داده شد و دانش آموزان مقابله با تهدیدات و راهکارهای آن را فرامی گیرند.
14. اجرای گزینه روی میز از حامد زمانی در کلاس درس.
15. هدف از درس آمادگی دفاعی تعامل دانش آموزان با فرهنگ دفاع مقدس است. تلاش و کوشش بر این شده که دانش آموزان مهارت های خاصی از طریق مشاهده و دیدن فیلم های کوتاه فراگیرند و در وجود آنها تقویت حس مسئولیت پذیری و همچنین حس اعتماد به نفس ایجاد شود.

 
سازمان مدیریت پسماند
 
«بازیافت مواد، جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های ملی.»
 
حضور 2 نفر از کارشناسان بازیافت از ناحیه 2 شهرداری منطقه 11 و ارائه ی راهنماییها و توضیحات لازم در رابطه با تفکیک زباله ی خشک و تر در تاریخ چهارشنبه 97/8/30 در صبحگاه واحد آموزشی و توزیع سطل های زباله ی پسماند خشک در 16 کلاس و جمع آوری پسماند زباله های خشک در پایان هر دو هفته یکبار.
تشکیل نمایشگاهی از دست سازه های پسماند و دورریزها در واحد آموزشی و حضور مدیریت واحد بازیافت و محیط زیست در واحد آموزشی جهت بازدید از نمایشگاه و انتخاب 30 کار از دست سازه های دانش آموزان جهت شرکت در نمایشگاه شهرداری.

 
مانور زلزله
 
ستاد بحران همیشه باید مثل یک مرزبان حاضر باشد موضوع «امداد» بعد از موضوع «نجات» یکی دیگر از مسائل مهم درحوادث و بلایای طبیعی است.
امام خامنه ای(مدظله العالی)

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده به مناسبت برگزاری مانور زلزله در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
ـ برگزاری جلسه هماهنگی با حضور کلیه معاونین
ـ آموزش توسط دبیران آمادگی دفاعی و فن آوری در سر کلاس
ـ حضور خانم علی پور از آتش نشانی جهت توضیح در رابطه با زلزله و اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله در صبحگاه و استفاده از دانش آموزان در نشان دادن وضعیت پناهگیری در مکان های مختلف
ـ نصب مکان های امن و مکان های نا امن و خروج در قسمت های مختلف مدرسه
ـ برگزاری مسابقه نقاشی با عنوان «زلزله و ایمنی»
ـ زدن زنگ زلزله، پناه گیری دانش آموزان در مکان های امن(همچنین قرار گرفتن تعدادی از دانش-آموزان در مکان¬های نا امن
ـ اهدا هدیه به خانم علی پور و برندگان مسابقه نقاشی
لازم به ذکر است مدرسه در سال 1386 ایمن سازی شده است.

 
هفته بسیج

بسیج یعنی افتخار
بسیج یک افتخار و یک ارزش است.
سعی کنید این روحیه بسیجی را برای کشور و انقلاب و اسلام حفظ کنید.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده به مناسبت برگزاری هفته بسیج در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
ـ آذین مدرسه و نمازخانه با نمادهای جنگ و جبهه
ـ برگزاری نمایشگاه فروش کتاب از انتشارات روایت فتح به مناسبت هفته بسیج
ـ اجرای برنامه بمناسبت هفته بسیج در صبحگاه
ـ برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با حضور حاج آقا بهرامی
ـ برگزاری یادواره شهدا
ـ بستن سربند توسط دانش آموزان شورای بسیج بر پیشانی دانش آموزان
ـ آذین نمازخانه با عکس شهدا و چفیه و...
ـ آماده سازی نماد قبر شهدای گمنام
ـ دادن برگه های قرآن و ختم قرآن توسط دانش آموزان برای شادی روح تمامی شهدا در مراسم صبحگاه
ـ اجرای برنامه شامل قرآن، دکلمه، شعر، خاطره، سرود و مسابقه و... در یادواره شهدا
ـ تهیه هدیه برای برندگان مسابقات حفظ سوره یس، مسابقه کتابخوانی گردان قاطرچی و اهداء آن توسط اعضای شورای بسیج

 

هفته بهداشت روان


 
با احترام گزارش فعالیت‌های انجام شده به مناسبت هفته بهداشت روان در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می‌گردد:
در هفته بهداشت روان با چسباندن شعارهای مرتبط با بهداشت روان در کلیه کلاس ها و راهروها، اطلاع رسانی بطور کامل انجام شد. کارگاه آموزشی با عناوین «خودآگاهی» و «مقابله با اضطراب» در دو نوبت برای گروه زیادی از دانش آموزان سه پایه 7 و 8 و 9 متناسب با ساعات آموزش آنها برگزار گردید. از این کارگاه های آموزشی معلمان و کارکنان مدرسه نیز بهره مند شدند و در پایان سؤالات خود را مطرح نموده، پاسخ های لازم دریافت کردند. همچنین نشست های تخصصی با کلیه دانش آموزان هر سه پایه تحت عنوان «مدیریت زمان»، «هدف گذاری و برنامه ریزی» و «بهداشت روان» در سه جلسه به طور جداگانه برگزار شد و در این نشست پیرامون هر سه موضوع گفتگوهای دو جانبه از طرف دانش آموزان هر سه پایه نیز صورت می گرفت.
مسابقه انشا نویسی با عناوین «بهداشت روان» ویژه دانش آموزان پایه هفتم، «خانواده شاد» مختص دانش آموزان پایه هشتم و «شجاعت» جهت دانش آموزان پایه نهم برگزار شده و افراد شرکت کننده با اهداء جوائزی مورد تشویق قرار گرفتند.
سرکار خانم آرپا کارشناس روان شناسی از مرکز ثلاث نیز در این هفته به ایراد سخنرانی پیرامون «بهداشت روان» پرداخت.
 

گزارش یوم الله سیزده آبان روز تسخیر لانه جاسوسی

سیزده آبان روز بسیار مهمى است؛ به یک معنا روز دانش ‏آموز است، به یک معنا روز دانشجوست، به یک معنا روز استوارى ملت ایران در مقابل ترفند استکبار است.
امام خامنه ای(مدظله العالی)
 
با احترام گزارش فعالیت‌های انجام شده به مناسبت یوم الله سیزده آبان روز تسخیر لانه جاسوسی در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می‌گردد:
ـ حضور در راهپیمایی سیزده آبان
ـ برگزاری مسابقه ورزشی بین دانش‌آموزان
ـ برگزاری مسابقه کاردستی و روزنامه دیواری بین دانش‌آموزان
ـ اجرای برنامه روز دانش‌آموز توسط دانش‌آموزان
ـ تهیه هدیه برای کلیه دانش‌آموزان
ـ برگزاری مسابقه کتاب خوانی بمناسبت ایام هفته بسیج دانش‌آموز و هفته تربیت با عنوان گردان‌های تخریبچی
ـ اهداء هدیه به برندگان مسابقات
ـ برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با حضور دکتر بهرامی و کلیه دانش‌آموزان
ـ اجرای مراسم عزاداری بمناسبت رحلت حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام حسن مجتبی(علیه السلام) و پذیرایی از دانش‌آموزان

 
گزارش هفته تربیت بدنی

ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است مثل غذا خوردن است، مثل تنفس کردن است، باید به آن توجه کرد. این هم یک جنبه دیگر از فهرست تاثیرات اجتماعی ورزش است.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده در هفته تربیت بدنی این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد.
با احترام گزارش فعالیت‌های انجام شده به مناسبت برگزاری هفته تربیت در این واحد آموزشی به حضورتان ارسال می‌‌گردد:
ـ اجرای نرمش صبحگاهی
ـ نصب شعارهای ورزشی بر روی تابلو اعلانات و دیوارها
ـ برگزاری نمایشگاه دستاوردهای ورزشی دانش‌آموزان
ـ برگزاری مسابقه شطرنج بین دانش‌آموزان داوطلب و مشخص شدن نفرات برتر
ـ برگزاری مسابقه داژبال بین گروه‌های کلاسی و انتخاب گروه برتر
ـ برگزاری مسابقه والیبال بین دانش‌آموزان منتخب پایه هشتم و نهم
ـ آشنایی دانش‌آموزان پایه نهم با رشته تربیت بدنی جهت هدایت تحصیلی
ـ برنامه‌ریزی جهت اجرای افتتاحیه المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای

 
شوراي دانش آموزي

فراهم كردن زمينه مساعد براي تبادل تجربيات و تبادل فكر و انديشه، بهبود نظام تصميم سازي و تصميم گيري، ارتباط صحيح و دوسويه بين دانش آموزان و اوليا مدرسه و همكاري و تقويت هويت ديني ـ انقلابي و ملّي دانش آموزان از جمله اهداف برگزاري اين انتخابات است.

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده در بیست‌و‌یکمین دوره ی انتخابات شورای دانش‌آموزی این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می‌گردد:
ـ تشکیل ستاد برگزاری انتخابات شامل مسئول مدرسه، معاون آموزشی و معاون پرورشی و نماینده دبیران
ـ اعلام زمان ثبت نام کاندیداهای دانش آموزی
ـ نظر خواهی از ستاد در رابطه با کاندیداها و گرفتن تأییدیه از ستاد
ـ تأیید کلیه دانش آموزان و زدن نام های ایشان بر روی دیوار
ـ مشخص نمودن زمان تبلیغات دانش آموزان
ـ نظارت بر حسن اجرای تبلیغات
ـ معرفی دانش آموزان در صبحگاه و بیان برنامه های اجرایی توسط خودشان
ـ هم گروه شدن تعدادی از اعضا و اجرای برنامه تبلیغاتی
ـ تعيين اعضاي ستاد انتخابات شوراي دانش آموزی
ـ جمع‌آوری تبلیغات دانش آموزان در روز قبل از رأی 30 مهرماه
ـ آماده سازی حوزه انتخابات
ـ رأی گیری و دادن تعرفه به دانش آموزان و کمک گرفتن از دبیران جهت ارائه تعرفه
ـ جمع آوری رأی و باز کردن صندوق و شمارش آرا و زدن نتایج شمارش آرای دانش آموزان به تابلو
ـ کمک گرفتن از اولیا دانش آموزان جهت شمارش آرا
ـ معرفی دانش آموزان منتخب شورا در صبحگاه به دانش‌آموزان
ـ برگزاری اولین جلسه شورای دانش آموزی و انتخاب رییس شورا و نایب رییس و مسؤولین کمیته¬ها
ـ در اولین جلسه با پیشنهاد معاون اعضا تصمیم گرفتند تعداد بیشتری از دانش آموزان در جلسه شورای دانش-آموزی شرکت کرده و به عنوان مهمان فعالیت های مدرسه را به عهده بگیرند.

 
جشن عاطفه ها

جشن عاطفه ها فرصتی است برای عشق ورزی و مهربانی به کسانی که نیازمند دستان گرم همنوعانشان هستند،به بهانه ی روز جشن عاطفه ها چشم های گریان کودکان محروم، امروز چشم به راه دستهای نوازشگری است که همواره به بهانه ای،مهربانی را بین خود و همنوع خود تقسیم می کنند.

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده به مناسبت برگزاری جشن عاطفه ها در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
ـ انجام تبليغات لازم و تذكر به دانش آموزان در خصوص اهداف جشن عاطفه ها و كمك به نيازمندان از پول تو جيبي خود دانش آموزان
ـ صحبت در خصوص نعمت هاي خداوندي و چگونگي شكرگزاري آن و سهيم بودن ساير انسان ها در ثروت و دارايي ما
ـ استقرار صندوق جمع آوري كمك هاي نقدي در مكان مناسب و با تزئين جذاب
ـ توزيع پاكت جشن عاطفه ها بين كليه دانش آموزان جهت دريافت وجوه نقدي
ـ برنامه ريزي جهت اجراي جشن عاطفه ها در روز چهارشنبه 97/7/11
ـ تقدير و تشكر از دانش آموزان
ـ دریافت کمکهای نقدی و غیر نقدی توسط افراد خیر در ابتدای سال تحصیلی و هدیه به خانواده‌ها بی بضاعت در دو نوبت

 
بازگشایی مدرسه و دفاع مقدس

سپاس علیمی که قلم را آفرید و هستی را از تیرگی جهل زدود و گوهر اندیشه را به انسان به ودیعه نهاد تا بشریت در پرتو خورشید تعلیم و تربیت الهی بالندگی یابد و شکوفا شود.

با احترام گزارش فعالیت های انجام شده به مناسبت بازگشایی مدارس و هفته بزرگداشت دفاع مقدس در این واحد آموزشی به حضورتان اعلام می گردد:
ـ آراستن فضای مدرسه با پرچم مشکی و بنرها و مطالبی در رابطه با ماه مهر و محرم و هفته دفاع مقدس
ـ زدن تراکت به مناسبت هفته دفاع مقدس
ـ برپایی نمایشگاه و زدن ماکت هایی از عکس شهدا و دفاع مقدس توسط دانش آموزان
ـ عبور دانش‌آموزان از زیر قرآن و دود کردن اسپند و پذیرایی با شکلات
ـ دعوت از راوی جنگ و جبهه جناب آقای حسنی و حضور دانش‌آموزان در نمازخانه

پذیرایی با شیرکاکائو و کیک از دانش‌آموزان و دبیران
اجرای اولین مراسم زیارت عاشورا
برگزاری مسابقه و تهیه هدیه برای برندگان مسابقه
ـ ثبت نام دانش‌آموزان متقاضی عضویت بسیج
ـ برگزاری اولین ورزش صبحگاه؛ 8/7/97